1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arisa [49]
3 years ago
12

What is m to the fourth power when m=4

Mathematics
2 answers:
Bingel [31]3 years ago
5 0
Hey there!
If we have m to the fourth power when m equals four, that means we are doing:
4 × 4 × 4 × 4
Let's separate it into two. We can multiply four by four which gets us 16, and then do it again. Then, we square 16 to get 256.
Hope this helps!
Basile [38]3 years ago
4 0
4 to the fourth power is the same as

4×4×4×4=256

I hope I've helped!
You might be interested in
What is the perimeter of triangle ABC ?
blagie [28]

Answer:

9+\sqrt{41}

Step-by-step explanation:

From C-A, it goes from y=1 to y=5, so that 4 units

From A-B, it goes from x = -1 to x = 4, that is 5 units

Now, to find distance from B to C, we need to use the distance formula:

D=\sqrt{(y_2-y_1)^2+(x_2-x_1)^2}

Where the variables are the respective points of B and C,

B (4,5) & C(-1,1)

So x_1 =4, y_1=5, x_2=-1, y_2=1

Plugging into the formula we get:

D=\sqrt{(y_2-y_1)^2+(x_2-x_1)^2}\\D=\sqrt{(1-5)^2+(-1-4)^2}\\D=\sqrt{16+25}\\ D=\sqrt{41}

Summing it all (perimeter is sum of 3 sides):

Distance = 4+5+\sqrt{41}\\ =9+\sqrt{41}

3rd answer choice is right.

3 0
3 years ago
-3=x/-9 please tell me how to solve this I’m way behind and trying to learn thank you :)
snow_tiger [21]

-3 = x/-9

To make this easier, I'll put it in normal numbers

(-3 = x/-9) -1

3 = x/9

Multiply both sides by nine to take out the division.

27 = x

Hope that this helped!

8 0
3 years ago
Estimate the unit rate to the nearest hundredth. $1.19=GRAPE JUICE 12 fl oz. The unit rate is about$_ per fluid ounce.
Ket [755]
To find the unit rate of a given amount, you have to divide the price by the fluid oz or amount. In this case it is 1.19 / 12. The quotient is 0.0991666667 or (rounded) $0.10.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are buying markers for the students in first grade. Each student will get 5 markers. There are 16 students in one class and
Masja [62]
52 markers that you will need to buy.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify to using laws of exponents<br><br> (-2)^2(-2)^5
MAVERICK [17]

Answer:

-128

Step-by-step explanation:

(-2)^2  *  (-2)^5 <---

First, add the exponents

(-2)^7<----

If you evaluate this you will get

-128

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need a lot of help with number 2
    12·1 answer
  • Help plz
    5·1 answer
  • The ages of the members of a gym have a bell-shaped distribution with a mean of 48 years and a standard deviation of 11 years. B
    7·1 answer
  • At the city museum, child admission is $5.40 and adult admission is $9.10. On Monday, three times as many adult tickets as child
    6·1 answer
  • How many different orders can be formed for a 9 member baseball team
    15·1 answer
  • The volume of a right circular cone increased by a factor of 25. If the height remained fixed, by what factor was the radius cha
    6·1 answer
  • Write 0.12 as a fraction
    8·2 answers
  • QUICK HELPPP 20 POINTS<br> What is the solution to the equation?
    13·2 answers
  • If Ryuk eats 7 apples for every 50 names Light writes in the death note, how many apples will he have eaten after Light writes 5
    7·2 answers
  • Last year, a banquet hall charged $30 per person, and 60 people attended
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!