1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudik [331]
3 years ago
10

When the​ women's soccer team won the state​ championship, the parent boosters welcomed the team back to school with a balloon b

ouquet for each of the 18 players. The parents spent a total of ​$161.28 ​(excluding tax) on foil balloons that cost ​$1.96 each and latex​ school-color balloons that cost ​$0.14 each. Each player received 12 ​balloons, and all the balloon bouquets were identical. How many of each type of balloon did each bouquet​ include?
Mathematics
1 answer:
Ray Of Light [21]3 years ago
7 0

Answer:

Each bouquet included 8 latex balloons and 4 foil balloons

Step-by-step explanation:

Hi there!

Let x be the number of latex balloons and y the number of foil balloons. The total cost of the balloons will be the cost of each latex balloon times the amount (x) added to the cost of each foil balloon times the amount of these balloons (y). Then:

Cost of each latex balloon = 0.14

Amount of latex balloon = x

Cost of each foil balloon = 1.96

Amount of foil balloons = y

0.14 x + 1.96 y = 161.28

We also know that each player received 12 balloons. Since there are 18 players, the number of foil and latex balloons will be 18 · 12 = 216 balloons.

Then:

x + y = 216

So we have a system of equations that we can solve because we have two equations and two unknowns. Let´s solve it!

0.14 x + 1.96 y = 161.28

x + y = 216

Let´s solve the second equation for y:

x + y = 216

y = 216 - x

Now, let´s replace y in the first equation and solve it for x:

0.14 x + 1.96 y = 161.28

0.14 x + 1.96 (216 - x) = 161.28

Apply distributive property:

0.14 x + 423.36 - 1.96 x = 161.28

-1.82 x + 423.36 = 161.28

-1.82 x = 161.28 - 423.36

-1.82 x = -262.08

x = -262.08 / -1.82

x = 144

There are 144 latex balloons

Then:

y = 216 -144 = 72

There are 72 foil balloons

If 144 latex balloons are distributed among the 18 players, each player will receive (144/18) 8 balloons.

In the same way, if the 72 foil balloons are distributed among the players, each will receive (72/ 18) 4 balloons.

Then, each bouquet included 8 latex balloons and 4 foil balloons.

You might be interested in
Is this the right answer if not please tell me whats the right answer
Rufina [12.5K]
Yeah it looks like it’s right
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Complete the remainder of the table!!!! Please help
bonufazy [111]

Answer:

(From left to right) 2, 4, 6, 8.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is half of 63 and 1/4
Tatiana [17]
The half of 63 is 31.5
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help help help help help help please​
joja [24]

{a}^{m}  \div  {a}^{n}  =  {a}^{m - n}

<h3>Explanation :</h3>

{a}^{m}  \div  {a}^{n}  =  {a}^{m - n}

{a}^{m}  \times  {a}^{n}  =  {a}^{m + n}

( {a}^{m}){}^{n}  =  {a}^{m  \times n}

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Estimate by rounding the first factor to the nearest ten. Then enter the product.
love history [14]

Answer:

estimate - 400

product - 385

Step-by-step explanation:

estimate - 77 rounds up to 80

80*5=400

product - 70*5=350

7*5=35

350+35=385

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The population of a certain species of fish has a relative growth rate of 1.1% per year. It is estimated that the population in
    6·1 answer
  • Solve the problem 5+x=8
    7·2 answers
  • The rabbit population in a certain area is 500​% of last​ year's population. There are 1,100 rabbits this year. How many were th
    8·1 answer
  • Whole note minus 1 half notes minus 2 quarter notes
    7·2 answers
  • What is 2/7 of 2,470
    12·1 answer
  • When y = 0.4, the value of 10y + 2 is an even number because 10 ⋅ 0.4 + 2 = 6 Write a value for y so that 10y + 2 is a prime num
    9·1 answer
  • What can you say about the quotient, when you divide 23 by something equal to 1?
    11·1 answer
  • Can someone please help me on this THIS IS URGENT!!!!
    7·2 answers
  • The ratio of 5 to 15
    7·2 answers
  • Which is a better deal per ounce? 24 ounces for $2. 99 or 36 ounces for $4. 99?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!