1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
geniusboy [140]
3 years ago
15

How are the graphs of the functions f(x) = and g(x) = related?

Mathematics
1 answer:
RSB [31]3 years ago
4 0
The x variable, that is being multiplied.
You might be interested in
Evaluate 4<br> M-n if m= -7 and n = 2.
gregori [183]

Answer:

-30

Step-by-step explanation:

I'm assuming the equation is 4m-n. If it is not please tell me.

If we know the values of m and n, we can just substitute inside the expression.

4(-7) - 2\\\\-28 - 2\\\\-30

Hope this helped!

7 0
3 years ago
A countertop is in the shape of a trapezoid.
RideAnS [48]
Uhhhhh yes.?

love that for u
4 0
2 years ago
PLEASEEEE HELPPP!!!!
Serggg [28]

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
PLEASE HELP!! Trevor is writing a paper that must be 50,000 words long. He had already written 23,210 words. Write an inequality
almond37 [142]

Answer:

50,000 ≤ 23,210 + 5x

x = Average number of words per week

Step-by-step explanation:

Start off with 50,000 because that's how many words the paper needs to have.

Use "≤" because Trevor needs to write at least 50,000 words. (He can write more).

Trevor already wrote 23,210 words plus x words per week for 5 weeks.

(Solving for x will help you find the average number of words Trevor must write per week for 5 weeks).

5 0
3 years ago
In the figure the diagonals of a rhombus ABCD intersect at O . If &lt;ADC = 120°, OC = 3cm and OD = 4cm , find
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

did you get it?

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help!
    5·1 answer
  • Mike made 11 dollars a hour and he work 12 hours how much do he make
    6·2 answers
  • The parent function f(x) = x3 is transformed to g(x) = (x – 1)3 + 4. Identify the graph of g(x).
    5·2 answers
  • (30)(-30) ANSWER QUICK IM DOING A WORKSHEET IN CLASS
    11·1 answer
  • What is 5 + 5 /2 - 4 x 10
    11·1 answer
  • 6yz + 2yz - 3y + z<br> Help me
    10·2 answers
  • Ivan draws PQR on the coordinate plane.
    13·1 answer
  • It costs $120 per week in gas to travel by car to work five days a week. what is the daily expense?
    13·2 answers
  • A store sells 12 cans of nuts for $21. What is the unit price?
    10·2 answers
  • How do you Expand(4x+1)(x-3)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!