1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masteriza [31]
2 years ago
14

The 12th roots of unity have arguments that are multiples of _____.

Mathematics
2 answers:
vodomira [7]2 years ago
6 0

Unity is any complex number which when raised to the power 'n' gives 1. Unity means angle around a point.

the angle is 360

for 12th root of unity, we divide the angle in 12 parts, so each part = 360/12= 30

so the arguments of 12th root of unity are multiples of 30 degrees.

kirill [66]2 years ago
5 0
360/12 = 30deg...so the arguments are multiples of 30deg.

You might be interested in
A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $23 plus an additional $0.12 for each minute of calls. Plan B costs $18 p
Alona [7]

Answer:

250 minutes of calling will cost same using both plans.

$53

Step-by-step explanation:

Please consider the complete question.

A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $23 plus an additional $0.12 for each minute of calls. Plan B costs $18 plus an additional $0.14 of each minute of calls.  For what amount of calling do the two plans cost the same?  What is the cost when the two plans cost the same?

Let x represent the number of call minutes.

The total cost of calling for x minutes using plan A would be cost of x minutes plus fixed charge that is 0.12x+23.

The total cost of calling for x minutes using plan B would be cost of x minutes plus fixed charge that is 0.14x+18.

To find the number of minutes for which both plans will have same cost, we will equate total cost of x minutes for both plans and solve for x.

0.14x+18=0.12x+23

0.14x-0.12x+18=0.12x-0.12x+23

0.02x+18=23

0.02x+18-18=23-18

0.02x=5

\frac{0.02x}{0.02}=\frac{5}{0.02}

x=250

Therefore, calling for 250 minutes will cost same using both plans.

Upon substituting x=250 in expression 0.14x+18, we will get:

0.14(250)+18=35+18=53

Therefore, the cost will be $53, when the two plans cost the same.

5 0
2 years ago
a cleaning service charges an hourly rate plus a flat fee of $15 for supplies. philip uses the service for 3.5 hours for his spr
Sergeu [11.5K]

Using linear function concepts, it is found that he can correctly determine the hourly rate as follows:

subtract the supply fee, 15 dollars from the total cost, then, divide the difference by the number of hours.

<h3>What is a linear function?</h3>

A linear function is modeled by:

y = mx + b

In which:

  • m is the slope, which is the rate of change, that is, by how much y changes when x changes by 1.
  • b is the y-intercept, which is the value of y when x = 0, which can also be interpreted as the initial value of a function that is valid only for x \geq 0, such as is the case in this problem.

The flat fee is of $15, hence b = 15, then:

y = mx + 15

Philip uses the service for 3.5 hours for his spring cleaning, and his total is $232, hence when x = 3.5, y = 232, so we use it to find the hourly rate m.

y = mx + 15

232 = 3.5m + 15

m = \frac{232 - 15}{3.5}

Hence, the correct option is:

subtract the supply fee, 15 dollars from the total cost, then, divide the difference by the number of hours.

You can learn more about linear function concepts at brainly.com/question/24808124

7 0
2 years ago
Emma has 4 1/2 pounds of birdseed. She wants to divide it evenly among 3 bird feeders. How much birdseed should she put in each?
Anni [7]

Answer:

100 each bird in store and more than 100 depends price

7 0
2 years ago
A teenager earns $10 for every 600 square feet mowed in addition to $12 for supplies for each lawn he mows. Which function repre
anzhelika [568]

Answer: b

Step-by-step explanation: 600 is the total so, just do 10x and 12

5 0
2 years ago
!!PLS HELP I WILL GIVE BRAINLEST!!
shutvik [7]

they amount of money are not the same

reason why;

the reason why its not the same is because 2x8x9=144 and 3x9x12=324 and the amount of money spent is different

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 5.A family dines in a popular franchise restaurant that has a policy of automatically including a 20% tip on all food and bevera
    9·2 answers
  • Solve the following system of equations graphically. <br> 2x -y = -1<br> x + y = -2
    5·1 answer
  • A 6 oz package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10 oz package?
    6·2 answers
  • GET 11 POINTS AND A THANKS AND BE NAMED BRAINIEST
    8·1 answer
  • Jack is growing Red wiggler worms to help make compost. He measured the lengths of two young worms. The 10- day old worm is 10/1
    15·1 answer
  • You are paid $8.10 an hour at your part-time job your deductions are FICA 7.65% federal tax withholding 9.35% and state tax with
    9·1 answer
  • Microsoft Excel might be useful when establishing relationships involving vertex-edge graphs.
    7·2 answers
  • I need help with this pls ASAP
    10·2 answers
  • Find the value of x in the proportion 3/8= x/40
    14·1 answer
  • Will give brainliest, 15 points!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!