Answer:
64q^6r^8s^4
Step-by-step explanation:
(-8q^3r^4s^2)^2
= (-8)^2 q^(3*2) r^(4*2) s^(2*2)
= 64q^6r^8s^4
Answer:
The unit rate is about $12per fluid ounce
Expression simplified: 
Step-by-step explanation:
The expression that we have in this problem is:

The first type of operation that we have to solve in such expression are multiplication/division.
In this expression, there is only one multiplication, that is:

So we can rewrite the expression as

Now we can evaluate the sum of the similar terms: in this case, similar terms are only 3 and 4, and their sum is

Therefore, the expression can be rewritten as

Learn more about simplifying expressions:
brainly.com/question/7014769
brainly.com/question/11007572
brainly.com/question/11334714
#LearnwithBrainly
Answer:
8/3
Step-by-step explanation:
Given that:
Cost of violin = 13200 plus VAT at 20%
Cost of violin = (100 + 20)% * 13200
Cost of violin = 1.20 * 13200 = £15,840
Instalment pay = (360 * 12) = 4320
Therefore, deposit made equals ;
Total cost - Instalment pay
£(15,840 - 4320) = £11,520
Hence, ratio of deposit made to the total Instalment payment made ;
£11520 / £4320 = 8 / 3