1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
abruzzese [7]
2 years ago
9

Item 17 The amount of chlorine in a swimming pool varies directly with the volume of water. The pool has 2.5 milligrams of chlor

ine per liter of water. There are 8000 gallons of water in the swimming pool. How much chlorine is in the pool? Round to the nearest thousand milligrams.
Mathematics
1 answer:
zvonat [6]2 years ago
7 0
8000 gal *\frac{ 1 L}{0.264 gal}*\frac{2.5 mg}{1 L} = 75,757 mg

Rounding to nearest thousand gives 76,000 mg of chlorine
You might be interested in
1 and 5/7 x 1/6 simplify
konstantin123 [22]

Answer:

0.286

Step-by-step explanation:

12/7 x 1/6

3 0
2 years ago
the local farm sell a 4 pound basket of apples for 5.60 each apple weighs 4 ounces. what is the price per apples
valina [46]
Because there are 16 ounces in a pound, we can multiply 16 by 4 to get 64, there are 64 ounces of apples which is also the same as 4 pounds of apples. If 64 ounces of apples equals $5.60, and each apple is 4 ounces, we have to also divide 64 by 4 to find the number of apples. 64 divided by 4 is 16, so 16 apples for $5.60. To get the price PER apple, or for one apple, we have divide $5.60 by 16, which will give us $0.35, or $.35 per apple, which is actually a good price.
4 0
3 years ago
Find the area of the shaded section only in the future below.
maxonik [38]

Answer:

293.5

Step-by-step explanation:

40×50/2

=1000 cm²

π×15²

3.14×225

706.5

1000-706.5=293.5 cm²

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose you start with a full tank of gas (14 gallons) in your truck. After driving 4 hours, you now have 2
Alex73 [517]

Answer:

  a) -3 gallons per hour

  b) y = -3x +14

Step-by-step explanation:

Rate of change is computed by dividing the amount of change by the interval over which it occurred.

<h3>a)</h3>

Here the amount of gas decreased from 14 to 2 gallons, so a decrease of 14-2 = 12 gallons. That occurred over a 4-hour period, so the rate of change is (-12 gallons)/(4 hours) = -3 gallons/hour.

__

<h3>b)</h3>

The initial amount was 14 gallons, so the equation for the line describing remaining gas will be ...

  y = -3x +14 . . . . gas in the tank after x hours

4 0
2 years ago
Find the value of x <br>a.2 <br>b.5<br>c.2.5<br>d.4​
nikdorinn [45]
I should say 5 is the most clearest answer to me
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Convert the angle 0 = 228° to radians.<br> Express your answer exactly.
    8·1 answer
  • Martina made a block tower that was 2 1/3 ft tall. She had a toy giraffe that was 1 1/3 ft tall. She had another tower that was
    14·2 answers
  • The world record in the long jump is 29 feet and 4 1/2 inches. how many inches short of 10 yards is the record long jump?
    15·1 answer
  • What is a - b over 2?
    12·1 answer
  • Please help asap get some points
    5·1 answer
  • if you bought a stock last year for a price of $120 and it has gone down 10% since then how much is the stock worth now
    10·1 answer
  • For a school fundraiser, Mai will make school spirit bracelets. She will order bead wiring and alphabet beads to create the scho
    14·1 answer
  • Evaluate a+b for a= 2 and b=3.
    11·2 answers
  • Express each ratio as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.
    8·2 answers
  • 50 pounds of dog food for $38.00 <br> what is the unit rate
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!