1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maria [59]
4 years ago
6

I need help fast !!!!

Mathematics
1 answer:
Westkost [7]4 years ago
7 0
The book is asking if 14/20 is the same as 16/24. In other words, we want to see if 14/20 = 16/24 is a true equation or not.

Let's find out

14/20 = 16/24
14*24 = 20*16 ... cross multiply
336 = 320

Since the last equation shown above is NOT true, this makes the first equation NOT true.

The equation 14/20 = 16/24 is false so they did NOT make a proportional number of shots

An alternative route is to convert each fraction to decimal form
14/20 = 0.7
16/24 = 0.6666... (the 6's go on forever)
We get two different decimal values so this confirms our answer

You might be interested in
A snail crawled 2/5 of a centimeter in 2 minutes. How fast did the snail crawl?
deff fn [24]

Answer:

0.4 minutes per centimeter

Step-by-step explanation:

We measure pace in units such as hours per mile or seconds per meter. A snail that crawls 5 centimeters in 2 minutes has a pace of 0.4 minutes per centimeter.

6 0
3 years ago
2:14 = 1:<br> What is the equivalent ratio?
Vlad [161]
The answer would be 1:7
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Janie receives an allowance of $3 per week.
inn [45]
Janie receives an allowance of $3 per week.
In addition, she can earn $2 for each chore she does.
This week, she wants to earn enough money to buy a CD for $13.
Janie can do fractions of chores.

Write an inequality to determine the number of chores Janie must do this week to earn enough money to buy a CD.
13 <= 2c + 3 is the inequality.

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A factory sells backpacks for $35 each. The cost to make 1 backpack is $15. In addition to the cost of making backpacks, the fac
Otrada [13]

Answer:9400 backpacks

\geqStep-by-step explanation

since the number of packs to be sold in a  is represented by x,

selling price for 1 week = 35x

cost price for 1 week = 15x

profit = 35x-15x = 20x

additional cost of production = 11,000

this implies that 20x - 11,000 \geq 7800

20x - 11,000 \geq 7,800

20x \geq 7800+ 11000

20x \geq 18,800

x \geq 18800/2

x \geq 9,400

at least 9,400 packs have to be sold each week to make a profit of $7800

7 0
3 years ago
Convert 5.815 to fraction
Mumz [18]
5.815 equals to 5815\1000
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Khairul is x years old .Khairul`s uncle is 4 times as old as khairul will be in 5 years .Find the present age of Kharuls`s uncle
    11·2 answers
  • A triangle has a width of 30 and a height of 18. what is it slope
    12·1 answer
  • Evaluate -3x 3 y 2, if x = -2 and y = -1. -24 24 36 -36
    8·1 answer
  • Please I need an answer FAST
    14·2 answers
  • Rachel bought a sweater at the sale price of $38. The original cost of the sweater was $52. What percent represents the discount
    13·1 answer
  • Will give bainlyest!
    5·2 answers
  • What is the experimental probability of hitting a polka dot balloon or solid balloon
    6·1 answer
  • What is the slope of<br> the line?<br><br> Give your answer as<br> a fraction in simplest<br> form.
    15·1 answer
  • the hooded men rushed out of town at 100 miles per hour one hour later the masked men left town in pursuit at 125 mph how many h
    8·2 answers
  • On Wednesday 28% of the customers who bought gas at a gas station made additional purchases. There were 300 customers who bought
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!