1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shutvik [7]
3 years ago
14

PLEASE HELP AND EXPLAIN!

Mathematics
2 answers:
stiks02 [169]3 years ago
5 0
Free Month

2nd Month $8.50

Added Month $5.25

Added Month $5.25

Added Month $5.25

Added Month $5.25

6 months, now add up expenditures.

6 mnths = $29.50
suter [353]3 years ago
3 0

Answer:

$29.50

Step-by-step explanation:

You might be interested in
My teacher says everything is there to answer this question but I don't know. Someone please explain.
diamong [38]
We can start with the basics. What we know is that this entire trip took 6 hours. So the travelers were able to walk on the level, uphill, and downhill in a total of 6 hours. 

A level mile takes 1/4 of an hour (15 minutes). An uphill mile takes 1/3 of an hour (20 minutes). A downhill mile takes 1/6 of an hour (10 minutes). So, to go and return over the same mile takes half an hour. This means that in 6 hours, they went 12 miles and came 12 miles back. So they went a total of 24 hours. 

If the 12 miles had been all level, it would have taken approximately 3 hours. It the 12 miles had been all uphill, it would have taken approximately 4 hours. When reaching the peak, 3.5 hours would have been the approximate time it took them to reach the top since it is in between. <span />
5 0
2 years ago
Out of her 5 gigabyte data plan, Debbie has used 37%. How much data does she have left?
givi [52]

jawkfjrnsidbjekwbxk2jw dlf 2kqbdkkebakdnrk8w Fflint

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A<br> LaDawn buys a ten-pack of gel pens for $7.50. How much did each pen<br> cost?
Ira Lisetskai [31]

Answer: Each pen cost $0.75

Step-by-step explanation:

If A LaDawn buys a pack of 10 gel pens and the total cost is $7.50 then you divide 7.50 by 10.

3 0
2 years ago
CAN SOMEONE PLEASE ANSWER THESE TWO QUESTIONS?! I NEED HELP!
Natasha2012 [34]

Answer:

B ; A

Step-by-step explanation:

1) The first operation that we have to do is the division

2) we have to added up the the fishes

8 0
2 years ago
You read 165 pages in 3 hours find the unit rate
Aliun [14]

Answer:

55 pages per hour

Step-by-step explanation:

You divide 165 by 3 = 55

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following is not always true for a function?
    13·1 answer
  • Gina brought 6 containers of yogurt for $4.how many of yogurt could Gina buy for $12
    11·2 answers
  • Could you solve it? I don't know how to solve it:(
    11·1 answer
  • In a game, a participant is given three attempts to hit a ball. On each try, she either scores a hit, H, or a miss. M. The game
    12·1 answer
  • Find the distance between the two points (-4,4) and (1,0)
    5·1 answer
  • PLEASE ANSWER THIS RIGHT!! TODAYS MY LAST DAY TO DO THIS
    15·1 answer
  • Y = -16x2 + 152x + 74<br>what is the max​
    12·1 answer
  • Find input that yields output of 5:<br> y =7/10x + 6<br><br> NO LINKS PLEASE
    13·1 answer
  • Uno de los dos ángulos suplementarios es diecisiete veces más grande que el otro.
    9·1 answer
  • What property does 5(a) = a(5) belong to?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!