1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina1246 [14]
2 years ago
9

Hiros family lives 448 kilometers from the beach.Each of the 5 adults drove the family van an equal distance to get to and from

the beach.How far did each adult drive?
Mathematics
1 answer:
Drupady [299]2 years ago
3 0

Answer:

179.2km

Step-by-step explanation:

The distance from their house to the beach is 448km. Now they have to drive to and from the beach. The total distance traveled by the family is 448km + 448km.

This is equal to 896km. Now we have 5 adults who took their turns to drive and they drove the same distance. The total distance traveled by each adult will be 896/5 = 179.2km

Hence, each adult in the family drove a distance of 179.2km

You might be interested in
What is 5 3/8 as a inproper fracon and as a mixed number
ICE Princess25 [194]

\frac{53}{8}
To divide 53 by 8 wont be possible so u find a number that when you multiply by 8 it gives u a number closer to 58 which is 8*6=48 i.e 53 divided by 8 is 6 rem, then to get the reminder you subtract 42 from 53 i.e 53–48=5 so the final answer will be 6 and 5/6
3 0
3 years ago
Connor have six employees and Bob 41 uniforms for them if you wanted to give them the same number of uniforms so he doesn't have
bagirrra123 [75]
It will be 6 to each person because 6x6 is 36 if u do 6x7 it will be 42 and it said 41 t-shirts not 42
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can anyone help me please? <br> I’ll mark you as a brainliest
Yuki888 [10]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Michelle and Pierre both want to buy guitars, Michelle has already saved $60, and
Nezavi [6.7K]

Answer:

on the 5th week they would both have the same amount of money they would both have a total of 85$

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Six yards of rope costs $5.50 while four yards costs $4.75
Amiraneli [1.4K]

The best option is the first one (Six yards of rope costs $5.50). It is the lowest unit cost.

<u>Step-by-step explanation:</u>

For the given question case, first we should compare the unit costs of the choices provided and evaluate the best option.

Choice 1:

Six yards of rope costs $ 5.50

            \frac{5.50 \text { dollar}}{6 \text { yard }}=0.9167\ dollar/yard

Choice 2:

Four yards costs $ 4.75

           \frac{4.75 \text { dollar}}{4 \text { yard }}=1.1875\ dollar/yard

Thus, the best choice is the first one. Because it is the lowest unit cost.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP PLEASE. DON'T BAIL OUT! 60 POINTS!
    15·1 answer
  • Belmont records sends a disk jockey 11 new cd releases for possible use. in how many ways can the disk jockey select no more tha
    8·1 answer
  • You currently have $30 in your savings account. each week you deposit $5 of your allowance into this account. how long will it t
    8·1 answer
  • 4th grade math question:
    15·2 answers
  • Which function is equivalent to f(x) = -4(x + 7) – 6?
    6·1 answer
  • #1
    13·2 answers
  • AYY HELP I WANNA PASS MATH CLASS LOL
    6·1 answer
  • A straight has slope equals to 12 and y-intercept equals to -5. What's the equation for this straight line?
    8·1 answer
  • This figure consists of a rectangle and semicircle.
    13·2 answers
  • Using the spinner above, what is the probability that you will land on red or blue?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!