1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reil [10]
3 years ago
10

Two Parallel lines are crossed by a transversal what is the value of y

Mathematics
2 answers:
sleet_krkn [62]3 years ago
6 0
B and c are parallel then
y = 50 

Wittaler [7]3 years ago
3 0

Answer:

y=50

Step-by-step explanation:


You might be interested in
What integer represents you getting $200 from the bank
Klio2033 [76]

Answer:

positive 200 or +200

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the opposite of real number
Dafna1 [17]

An <em>imaginary number</em>. The defining property of an imaginary number is that has the number i attached to it, where i² = -1.

A few examples of imaginary numbers: 3i, i, -7i, (√3)i, (1/2)i

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Triangle IJK, with vertices I(3,-8), J(9,-7), and K(5,-4), is drawn inside a rectangle, as shown below. What is the area, in squ
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

11 sq units

Step-by-step explanation:

(6×4) - ½(6×1 + 4×3 + 2×4)

= 24 - ½(6+12+8)

= 24 - ½(26)

= 24-13

= 11 sq units

4 0
3 years ago
Describe the relationship between n and 4 that will make the value of the expression 7 x n/4 greater than 7
Zarrin [17]
If n>4 then n/4>7
Hope I helped :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rewrite y = 2x + 1 in function notation.
Arada [10]
 f(x) = 2x - 7 This should be the answer!!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The graph of a function is a line that passes through the points (1,4)(1,4), (3,8)(3,8), and (6,y)(6,y). What is the value of y?
    9·2 answers
  • Solve the following problem for y. 4x+12y=24
    7·2 answers
  • How do you simplify 4(x+3)+2x+8
    9·1 answer
  • Can someone please help
    5·1 answer
  • You and your friend each start a car-washing service.
    15·1 answer
  • 2(b + v) = X<br> solve for b
    5·1 answer
  • Molly bought 4.25 pounds of fish for $10.20. What is her unit rate (cost per pound)?
    8·2 answers
  • At a farming supply store 7 pounds of seed cost $153.37. If a farmer needed 4 pounds of seeds, how much would it cost him?​
    14·1 answer
  • Solve the system of equations -6x+5y=0 and −5x+5y=−5 by combining the equations.
    5·1 answer
  • The cost of 4 notebooks and 3 pens is $14.50. The cost of 5 notebooks and 6 pens is $21.50. Part A: What is the cost of each ite
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!