1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhuklara [117]
2 years ago
15

What is the value of x will mark brain list  20 extra points

Mathematics
1 answer:
miskamm [114]2 years ago
4 0
Its an equilateral triangle so all sides are equal.

2x + 5 = 4x - 1
5 = 2x - 1
6 = 2x
3 = x

Do you get it?
You might be interested in
What two numbers multiply to 108 and add to -39?
Gelneren [198K]
Negative 36 and negative 3

6 0
3 years ago
(-2, -4)<br> Reflect over the line y = x
sattari [20]

Answer:

Hope this helps :)

5 0
3 years ago
8x + 4 = 44<br>What is x?<br><br>Test
ale4655 [162]
8x = 44 -4
8x = 40
x = 40/8
x = 5
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given f(x)=5-3x, if f(x)=-19, find x
Dafna1 [17]

X would equal 8

Step-by-step explanation:

5-3(8) = -19

5 multiplied by negative 3 times 8 equals negative 19

negative 3 times 8 equals negative 24 plus 5 equals 19

7 0
3 years ago
The weekly ad for a local grocery store advertises a 5 pound bag of organic apples for $13.95. Round each rate to the nearest hu
beks73 [17]

Answer:

$2.79 per pound of apples.

0.36 pounds per dollar.

The unit rate representing cost of per pound apples is typically used.

Step-by-step explanation:

We have been given that the weekly ad for a local grocery store advertises a 5 pound bag of organic apples for $13.95.

Since we know when rates are expressed as a quantity of 1, such as 100 meter per second or 5 miles per hour, they are called unit rates. We need to have 1 in our denominator to express two quantities as unit rate.

Let us find the unit rate in terms of cost of per pound bag of apples.

\text{Unit rate as the cost of organic apples per pound}=\frac{\$13.95}{5 \text{ pounds of organic apples}}

\text{Unit rate as the cost of organic apples per pound}=\frac{\$2.79} {\text{ pound of organic apples}}

Therefore, our unit rate will be $2.79 per pound of apples.

Let us find unit rate of pounds of apples per dollar.

\text{Unit rate as the pounds of organic apples per dollar}=\frac{5\text{ pounds of organic apples}}{\$13.95}

\text{Unit rate as the pounds of organic apples per dollar}=\frac{0.3584 \text{ pounds of organic apples}}{\$}

\text{Unit rate as the pounds of organic apples per dollar}\approx \frac{0.36 \text{ pounds of organic apples}}{\$}

Therefore, our another unit rate will be 0.36 pounds per dollar.

Since, we purchase apples or other items according to their price per piece or their price per pound in our daily life, therefore, the unit rate representing cost of per pound apples is typically used.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Atoms contain charged particles called protons and electrons. Each proton has a charge of +1, and each electron has a charge of
    5·2 answers
  • What is the best approximation of the root of 51?
    5·2 answers
  • Simplify each expression.
    9·1 answer
  • Spent 10 doing homework this week 11 hours did he spend 110% this week
    10·1 answer
  • DO it for 50 it math please do it it due in 1 hour
    10·1 answer
  • Find the area of the region enclosed by the graph of $x^2 + y^2 = 2x - 6y + 6$.
    14·1 answer
  • Alex has a bag of marbles. Each marble is red, blue, or yellow , and the ratio of the red to blue to yellow marbles is 6:10:15.
    5·1 answer
  • Y=x+2, y=-x+2, and y = x +2
    5·1 answer
  • A delivery truck is carrying an 8,713 lb pound load of pet food.At a weighing station the loaded truck weighs 17,200 lb. What is
    11·1 answer
  • The sum of four consecutive integers is between 72 and 91. Find all the groups of integer,
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!