1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saul85 [17]
4 years ago
8

Scott bought a backpack for $35.99 at Walmart. He needed to pay a 10% tax. How much did the backpack cost in all?

Mathematics
1 answer:
stellarik [79]4 years ago
8 0
$35.99 x .10=3.599
$35.99 + 3.60=$39.59
You might be interested in
Estimate the unit rate to the nearest hundredth. $1.19=GRAPE JUICE 12 fl oz. The unit rate is about$_ per fluid ounce.
Ket [755]
To find the unit rate of a given amount, you have to divide the price by the fluid oz or amount. In this case it is 1.19 / 12. The quotient is 0.0991666667 or (rounded) $0.10.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ryan drove for 4.5 hours to his uncle’s house. His uncle lives 234 miles away. Assuming Ryan drove at a constant rate, at what s
Fantom [35]
If you were to find the constant rate, you would have to take 4.5 and divide it into 234 to get the answer

You would get 52 as the constant speed

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Help please i dont know how to do it
dezoksy [38]

Answer:

14 is D but I don't 15 question answer

3 0
3 years ago
Can somebody please help me with this math problem
Verdich [7]

Answer:

According to the question 25% of the students wore jackets.

Thus 25% of 12 wore jackets

The number of students can be found easily by multipling 12 with 25//100

12*25/100

12*1/4

12/4

thus, 3 students

Therefore, option 3 is correct

4 0
3 years ago
7 birds are on a fence. 3 fly away. How many are left? *cough*
Sav [38]

Answer:

4 birds

Step-by-step explanation:

ty for the points bro

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pat has a lawn mowing business and has been experimenting with different prices in order to earn the most money. Some of the pri
    5·1 answer
  • Worth more<br> Points!!!!
    7·2 answers
  • The answer to number 27
    14·1 answer
  • A hospital gives a survey to all surgical patients asking them to rate the quality of their hospital experience. One month after
    5·1 answer
  • 4 1/3 divided by 2 1/3
    10·1 answer
  • Suppose that the amount of time it takes to build a highway varies directly with the length of the highway and inversely with th
    11·2 answers
  • When all possible differences between pairs of population means are evaluated not with an F test, but with a series of regular t
    11·1 answer
  • Please help due in 10 min.
    9·1 answer
  • Can someone please help me graph this??!!!
    14·1 answer
  • Please help this is just one question and I'm really busy, it will mean the world if u helped me on this. ( Exit Ticket )
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!