Answer:
m = 8
Step-by-step explanation:
5(m+5)=7m+9 (distribute & evaluate parenthesis)
5(m)+5(5)=7m+9
5m + 25 = 7m + 9 (move all m-terms to one side and constants to the other)
5m - 7m = 9 - 25 (evaluate both sides)
-2m = -16 (divide both sides by -2)
m = (-16) / ( -2) = 8
Answer:
4in squared
Step-by-step explanation:
We know that cubes have equal parts all around, and it is basic knowledge for the most part to know 4x4x4 = 64. Therefore, each length must be 4, length, width,and height are all 4.
5 bags is cheaper because one bag is $3 and 5 bags for ten so to find the unit price the amount (10/ ) the amount of bags (5) so therefore 10/5= $2 which is smaller than the price of an individual bag
Answer:
Answer:

Step-by-step explanation:
Give letters, as in the attached image.
The triangles ABE and CDE are similars (AAA). In particular 