1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artemon [7]
3 years ago
14

A pea seller had some peas. He sold 40% of his stock and still had 420 peas. Originally, he had:

Mathematics
1 answer:
Elden [556K]3 years ago
6 0
700. 420/60=7x40=280+420
You might be interested in
eight hundred ninety-one billion, nine hundred sixty-two million, one hundred seventy-two thousand, four hundred nine in standar
ahrayia [7]

Answer:

891,962,172,409

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Please help and stop with the links!
ira [324]
It C)
This is because the sum of the two smaller sides in a triangle has to be larger than the bigger sides. 10+12=22.
22 is smaller than 24 which is the third side this no triangle is formed
5 0
3 years ago
Tissues of living organisms consist primarily of organic compounds; that is, they contain carbon molecules known as proteins, ca
Marianna [84]
<span>A healthy human body is approximately 18% carbon, so to determine how many pounds of carbon a 200lb body contains, compute 200lbs X 0.18 = 36 pounds. To convert 36lbs to kilograms, multiply by the conversion factor 0.454. Therefore, 36lbs X 0.454 = 16.344 kg.</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
7 pens and 2 pencils cost 22
Romashka [77]

Pen : $3

Pencil : $0.50

4 0
3 years ago
Please help. Josh threw darts at a dartboard 10 times. Assume that he threw the darts randomly and did not aim. Based on his res
svp [43]

Here's link to the answer:

tinyurl.com/wtjfavyw

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • It is desired to estimate the mean GPA of each undergraduate class at a large university. How large a sample is necessary to est
    13·1 answer
  • a show store costs $1800 dollars a month to operate. the average wholesale cost of each pair of shoes is $25, and the average pr
    7·1 answer
  • What is 6 13/20 as a decimal
    7·1 answer
  • There is 3/4 pound of cream in a containwr. Julian will use 3/8 pound of cream to make crème brûlée. What fraction of a pound of
    10·1 answer
  • F(x) = 2/3 |x-4| need help on homework
    5·1 answer
  • Nita processed the odd number 4575 as follows. She found that the result was an odd number.
    9·1 answer
  • Instructions: Given the following image of two parallel lines cut by a transversal, find the value of x.​
    7·2 answers
  • Solve each system using elimination. Each system only has one solution. Write your solution in the form (x, y).
    8·2 answers
  • The figure shows two parallel lines AB and DE cut by the transversals AE and BD.
    7·1 answer
  • presentation?pin=NCUF7 #co Gigel Munter.com - Fr. Ruslar Merajuiceshoot (1500) Pert C Cheve Petar Problem 1 Complete the missing
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!