1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UkoKoshka [18]
3 years ago
12

What function's domain consists of all real numbers greater than 3

Mathematics
1 answer:
IrinaK [193]3 years ago
6 0
The PLATO answer is f(x) = 3/x-3.

Reason: You can't divide by zero.

Hope this helps!
You might be interested in
(a) 3 - 2/3÷4/3 × 7<br>(b) [(2/3)/(5/6)]-2/5<br>(c) {(-3/4) +( 1/2)}/{(2/5)-(5/2)}<br>​
BartSMP [9]

Step-by-step explanation:

a. (3 - 2/3) ÷ (4/3 x 7)

= [(3 x 3) / (1 x 3) - 2/3] ÷ 28/3

= (9/3 - 2/3) ÷ 28/3

= 7/3 x 3/28

= 21/84

= (21 x 1) / (21 x 4)

= 1/4

b. 2/3 ÷ 5/6 - 2/5

= 2/3 x 6/5 - 2/5

= 12/15 - 2/5

= (3 x 4) / (3 x 5) - 2/5

= 4/5 - 2/5

= 2/5

c. (- 3/4 + 1/2) ÷ (2/5 - 5/2)

= [- 3/4 + (1 x 12) / (2 x 2)] ÷ [(2 x 2) / (5 x 2) - (5 x 5) / (2 x 5)]

= (- 3/4 + 12/4) ÷ (4/10 - 25/10)

= 9/4 ÷ (- 21/10)

= 9/4 x - 10/21

= - 90/84

= (6 x - 15) / (6 x 14)

= - 15/14.

If you have any doubt, then you can ask me in the comments.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of a cone with a base of 10 and height of 9
Leto [7]
The formula being used is V=\pi r^2(h/3)

V≈235

V=235.62 to be approximate 
5 0
3 years ago
Vince borrows $900 to buy a couch. He will pay off the loan by paying 1.5% simple interest for 2 years. Vince incorrectly calcul
NikAS [45]

Answer:

ummmmm

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME???
babunello [35]
I think it is D but if it is not I’m sorry
3 0
3 years ago
Joe has created a budget and has allocated $250 per month for food. at the end of the month he finds that he actually spent $340
Lilit [14]
So he is over budget by $90 and he needs to allocate his bills to allow for it

5 0
4 years ago
Other questions:
  • If two opposite sides of a square are increased by 15 meters and the other sides are decreased by 5 meters, the area of the rect
    15·1 answer
  • (889x27)+50 is_____than 889x27
    9·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • The figure shows a pair of parallel line segments on a coordinate grid:
    5·2 answers
  • What is an algebraic expression of 6 less than a number u multiplied by 45?
    11·1 answer
  • This package of cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?
    11·1 answer
  • Three fourths of the offspring of two fruit flies have short wings, while the rest have wild-type wings . In a batch of offsprin
    12·1 answer
  • James and Sarah went out to lunch. The price of lunch for both of them was $80. They tipped their server 25% of that amount.
    13·1 answer
  • Which value of x makes the following equation true?
    9·1 answer
  • Plz help me I need this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!