1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kap26 [50]
3 years ago
6

Which statement is true about angles 3 and 5?

Mathematics
2 answers:
Lemur [1.5K]3 years ago
8 0
They are Complementary
Mamont248 [21]3 years ago
7 0

Answer:

<h2>They are supplementary.</h2>

Step-by-step explanation:

As you can observe in the image attached, angle 1 and 5 are congruent because they are corresponding angles which are always congruent.

However, notice that inside the parallels there are several triangles, there we have alternate interior angles and same-side interior angles.

It's importatnt to know that alternate interior angles are always congruent like angles 4 and 5 or 3 and 6.

But, angles 3 and 5 are same-side interior angles, which always sum 180°, that is, they are supplementary.

\angle 3 + \angle 5 = 180\°

Therefore, the correct answer is the last choice.

You might be interested in
Turn 0.272727... into a fraction
kherson [118]

Answer:

0.272727… = 27/99

Step-by-step explanation:

(since 27 is the repeating part of the decimal and it contains 2 digits). We can reduce this fraction (a process that we'll talk more about in a future article) by noticing that we can divide both the numerator and denominator by 9 to get 0.272727… = 27/99 = 3/11.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the conjugate and product of<br><br>2-i5 ​
WITCHER [35]

Answer: 2+i5,\ 29

Step-by-step explanation:

Given

Complex number is 2-i5

Its conjugate is obtained by changing the sign of the original number i.e. 2+i5

The product of the two numbers is

\Rightarrow (2-i5)(2+i5)=2^2-(5i)^2\quad \quad [(x+y)(x-y)=x^2-y^2]\\\\\Rightarrow (2-i5)(2+i5)=4-25i^2\\\\\Rightarrow (2-i5)(2+i5)=4+25=29

3 0
3 years ago
Chris is at the deli and spent $13.65 for 1.75 pounds of turkey. What was the cost per ounce for turkey?
kvasek [131]

Answer:

0.4875 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound

1.75 lbs x 16 = 28 ounces

$13.65/28 ounces = .4875 cents/ounce

Check: 0.4875 cents x 28 ounces = $13.65

5 0
3 years ago
A circle graph has five
Norma-Jean [14]

Answer:

the missing section is 49%

Step-by-step explanation:

11 + 18 + 15 + 7= 51

51 + 49 = 100

add the percentages together and you get 100%

4 0
2 years ago
1. The three salespeople for a local advertising firm are Sara, Kenny, and Leila. Sara sold $3350 in ads, Kenny sold $1368, and
Dominik [7]

Answer:

\text{Fraction of Sara sold }= \dfrac{1675}{2587}

\text{Fraction of Kenny sold }= \dfrac{684}{2587}

\text{Fraction of Leila sold }= \dfrac{228}{2587}

Step-by-step explanation:

The three salespeople for a local advertising firm are sara, Kenny and Leila.

Sara sold total ads = $3350

Kenny sold total ads = $1368

Leila sold total ads = $456

First we calculate total sale of all three = 3350 + 1368 + 456 = $5174

We need to find fraction of total sale with each person sell.

\text{Fraction of Sara sold }=\dfrac{\text{Sara total sold}}{\text{Total sale by all three}}

\text{Fraction of Sara sold }=\dfrac{3350}{5174}\Rightarrow\dfrac{1675}{2587}\approx 64.75\%

\text{Fraction of Kenny sold }=\dfrac{\text{Kenny total sold}}{\text{Total sale by all three}}

\text{Fraction of Kenny sold }=\dfrac{1368}{5174}\Rightarrow\dfrac{684}{2587}\approx 26.45\%

\text{Fraction of Leila sold }=\dfrac{\text{Leila total sold}}{\text{Total sale by all three}}

\text{Fraction of Leila sold }=\dfrac{456}{5174}\Rightarrow\dfrac{228}{2587}\approx 8.8\%

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Add two fractions to determine the fraction equal to 0.1545454
    14·1 answer
  • What is formed when two complementary angles share one ray?
    11·1 answer
  • 5+2[6+2(4+3)]<br><br> show how you got the answer
    15·1 answer
  • Simplify the inequality​
    14·2 answers
  • What is the variable in this expression?
    6·1 answer
  • A restaurant chef was ordering supplies. He ordered 9 pounds of beef at 7.53 per pound, 9 pounds of potatoes at $6.45 a pound an
    12·1 answer
  • Find the slope of the line.. pls help me ill give brainliest. Its timed.
    14·1 answer
  • 8. Find the measures of the three angles of a triangle if the sum of the measure of the first angle and three times
    11·1 answer
  • The Pythagorean Theorem can be used to find the missing side length of a triangle when two other side lengths are known.
    8·1 answer
  • Simon is ordering a salad for lunch, he can choose one lettuce
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!