
Divide each side by 4 (division property of equality lets us do this) to find the price of one tomato.

(85 cents)
True.
7/12 is greater than 4/12.
Have a wonderful day! :)
Answer:
<h2>c=15m+40</h2>
Step-by-step explanation:
Step one:
given data
charged = $40 call fee
additional charges= $15 per mile
let the number of miles be m
and let the total charges be c
Required, the linear function which represents the total charges
Step two:
the equation for the charges in slope-intercept form is
c=15m+40
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon