1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blagie [28]
2 years ago
9

When are the sum, difference, product and quotient of two monomials also a monomial?

Mathematics
2 answers:
olganol [36]2 years ago
6 0

Answer:it depends

Step-by-step explanation:

1) sum is addition

2)

erastova [34]2 years ago
3 0
Sum/Difference of 2 monomials is (in simplest terms) a monomial when the 2 monomials are 'like terms
You might be interested in
Describe the pattern in each sequence and determine the next term of the sequence
sladkih [1.3K]

Sorry misspelt every word , i’m trying to do this fast. Thank you

5 0
2 years ago
What is the median for this data set?
Sever21 [200]
The meridian for this set is 3.005 (option C)

Note ➡The word Median is lime the "average" for all of the values of the particular problem
8 0
2 years ago
Using the distributive property which of the following expressions is equivalent to 6(3+6y)
creativ13 [48]
18+36y is equal to that equation
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
List the partical products of 35 times 7
White raven [17]
(30x7)+(7x5) you basically just have break it up.I hope this really helped you.
3 0
2 years ago
PLZ HELP DUE TODAY 30 POINTS
Helga [31]

Answer:

I think she is correct

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Write the polynomial in standard form. Then name the polynomial based on it's degree and number of terms
    6·1 answer
  • What is the lcm for 12,27,36​
    5·1 answer
  • Morty buys and sells computer parts. He bought 2 monitors for $25.00 each and later sold them for $88.00 each. He bought 4 cases
    8·2 answers
  • How many units is -9 from zero on the number line?
    13·2 answers
  • A video game rental store charges a $10 membership fee and $3 per game rental. Write an inequality to show the maximum number of
    10·1 answer
  • Sarah measured the height of the plants after 3weeks. Do u think they measured 12 centimeters or 12 meters?​
    15·1 answer
  • The scale of a map says that 4 cm represents 5 km.
    7·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated costs ​$21.96. What is the unit price of the pairs of ​?
    12·1 answer
  • Please help i’m giving brainlest i need to finish this very soon:(
    12·1 answer
  • The science teacher is filling her new fish aquarium. The aquarium holds 28.5 gallons. If she fills the aquarium 2/5 of the way
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!