1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Musya8 [376]
3 years ago
12

Please help!

Mathematics
1 answer:
dedylja [7]3 years ago
7 0
This may help :))

She worked 9 hours on store and gave piano lessons for 6 hours


Let x be the no. of hours she worked on store
Cost of 1 hour on shop = $8.47
Cost of x hours on shop = $8.47x
Let y be the no. of hours she gave piano lessons
Cost of 1 hour for piano lessons = $17
Cost of y hours on shop = $17y
You might be interested in
( m + 4 ) ( m + 1 )
love history [14]
(m+4)(m+1)

=m^2+5m+4........
3 0
3 years ago
HELP: Part A: Using computer software, a correlation coefficient of r=0.51 was calculated. Based on the scatter plot, is that an
user100 [1]

Answer:

Part A: YES, it is.

Part B: the amount of pumpkin picked and the amount of fertilizer applied.

Step-by-step explanation:

Part A:

The closer the correlation coefficient is to 1, the stronger the relationship between two variables, and vice versa. Also, the closer the data points are on a scatter plot, the closer the correlation coefficient is to 1.

The scatter plot shown indicates a positive correlation between number of days and number of pumpkins. However, the data points are to some extent farther apart from each other. This shows a moderate relationship between the two variables. Therefore, a correlation coefficient, r, of 0.51 that was calculated can be concluded to be accurate , because an r of 0.51 depicts a moderate relationship between two variables.

Part B:

A variable that could affect the number of pumpkins picked could be amount of fertilizer applied, instead of the day in October. Thus, we can compare the amount of pumpkin picked and the amount of fertilizer applied.

8 0
3 years ago
Chuck and Dana agree to meet in Chicago for the weekend.chuck travels 60 miles in the same time that Dana travels 52 miles. if c
Katarina [22]
Chuck travels at A) 30 mph

since chuck and dana travelled at the same amount of time (2 hours), dana travels at 26 mph, which is 4 mph less, and chuck travels at 30.
8 0
3 years ago
Find the least mean square estimate ofxbased on the observationy=y.
bija089 [108]
Ndenkdendekwnndnndnd
7 0
3 years ago
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 20 hours put into degrees?
    15·1 answer
  • What is the quotient of (x3 +3×^2-4x-12) ÷ (x^2 + 5x +6)
    9·1 answer
  • Please help me on 18 and 19
    11·1 answer
  • What’s he answer to this
    10·1 answer
  • John made 2 quarts of juice for a school party. he said that he made 2/4 cups of juice. explain john's mistake.
    7·2 answers
  • Please l have a test only 5 minutes left Help
    14·1 answer
  • What is each percent of change? Round to the nearest whole percent if
    15·1 answer
  • Find the area of the regular polygon. Give the answer to the nearest tenth
    11·1 answer
  • Simplify and write answer in standard form.
    13·1 answer
  • 2. On the grid below, what is the distance between points A and B?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!