1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoray [572]
3 years ago
12

It cost 19.20 for a pack of 8 padlocks find the unit price in dollars per padlocks

Mathematics
2 answers:
Burka [1]3 years ago
5 0

Answer:

2.4

Step-by-step explanation:

simply divide the cost by the amount of locks bought. :)

Reika [66]3 years ago
3 0

Answer:

$2.40 per Padlock

Step-by-step explanation:

Price of 8 Padlocks = $19.20

Find Price of 1 Padlock

19.2 divide 8

= 2.4

Hope this helped! @[email protected]

You might be interested in
Helppp plz asappp
Lesechka [4]

Answer:

B. $0.27

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Write each decimal as a fraction <br> .07<br> .051<br> .473<br> .27<br> .5.37<br> .16.49
Colt1911 [192]

Answer:

7/10

51/100

473/1000

27/100

537/1000

1649/10000

Step-by-step explanation:

im curious about what the dots are in .16.49 and .5.37, why are there two dots?

3 0
3 years ago
PLEASE HELP RIGHT AWAY!!!!
jeyben [28]

Answer:

I,R,I,I,R,I,R,R,I,R,I,R,I,I,R,R,I,I,I,I

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
If the quotient is 12 and the dividend is 288 what is the divisor
DaniilM [7]
The answer is 19 because you have to divide them
3 0
3 years ago
Match the multiplication Expressoins to the exponential expressions ​
Harman [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

The pattern is easy to see.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Mr. Sawyer drove his car from his home to New York at the rate of 45 mph and returned over the same road at the rate of 40 mph.
    10·1 answer
  • Kyra has a recipe that calls for 1.5 cups of sugar for 16 slices of cake. If she needs to serve
    13·1 answer
  • The lengths of the perpendiculars drawn to the sides of a regular hexagon from an interior point are 4, 5, 6, 8, 9, and 10 centi
    12·1 answer
  • Which equation can be used to find m, the midpoint of the two numbers?<br><br> (m – 5)(m + 5) = 99
    14·1 answer
  • Ribbon A is 1/3 m long. It is 2/5 m shorter than Ribbon B. What's the total length of the two ribbons?
    13·2 answers
  • ** I NEED TO GET THIS RIGHT IM DOING TEST CORRECTION**
    7·1 answer
  • Will mark as brainlist please
    9·1 answer
  • Help me pls thanks so much
    6·1 answer
  • Determine the sample size required to estimate the mean score on a standardized test within 4 points of the true mean with 98% c
    6·1 answer
  • Find f(-3) if f (x) =|x+5|
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!