The answer is 16 units
An easy way to find the perimeter is remembering the formula of a+b+c.
So in this case, you count how many units each line of the triangle it covers. 4+6+6= 16
Answer:
Step-by-step explanation:
Y=18 and x=9 redical 3
Part 1: Equivalent fraction=3/500
Equivalent Decimal= .006
Part 2: A and E
Answer:
7 -5i
Step-by-step explanation:
The additive inverse is the number we add to make it equal to zero
-7+5i + x = 0
the real part
-7 + x = 0
x = 7
The imaginary part
5i+x = 0
x = -5i
The complex x is
7 -5i
Notice it is the opposite of the number
- (-7+5i)
7-5i
$16.80 / 4 gallons = $4.20 per gallon