1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pani-rosa [81]
3 years ago
15

Principal root of 144

Mathematics
2 answers:
Alex Ar [27]3 years ago
6 0
√144 = √12^2 = 12

=========================
iogann1982 [59]3 years ago
5 0
It is 12 i am pretty sure

You might be interested in
Find the sum of the polynomials.
attashe74 [19]
=(3a-4a-3a)+(2b+6b-2b)+(-7c+9c-7c)
=-4a+6b-5c #
3 0
3 years ago
The diagonals of a kite are in the ratio 3 : 2. The area of the kite is 27cm(squared). find the length of both diagonals.
alina1380 [7]
P= 27 \ cm^2 \\ \\P=\frac{1}{2} e * f \\ \\ f =3x , \ e = 2x \\ \\27=\frac{1}{2}*2*3x \\ \\27=3x/:3

x=3 \\ \\ f =3x =3 *3= 9 \ cm \\ \\ \ e = 2x = 2*3 = 6cm



6 0
3 years ago
Find the area of the shape.<br> 19 yd<br> 5 yd<br> 6 yd<br> 9 yd<br> The area is
finlep [7]

Answer:

84

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The value from the set {10, 11, 12, 13} that makes the equation 2(x − 5) = 12 true is <br>.​
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

x = 11

Step-by-step explanation:

2(x - 5) = 12 ← divide both sides by 2

x - 5 = 6 ( add 5 to both sides )

x = 11

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Angle A is circumscribed about circle O. What is the measure of angle O?
    9·1 answer
  • Drag each tile to the table to multiply each row heading by each column heading
    13·2 answers
  • If an object has a mass of 15 g and a volume of 3 mL what is its density
    11·1 answer
  • Your coffee bar has two kinds of drink One cup of the first one costs 9 grams of juice , 4 grams of coffee and 3 grams of sugar
    7·1 answer
  • Which expression is the factorization of x2+10+21?
    10·1 answer
  • Please solve for x and explain every step in detail!!! it’s urgent
    6·1 answer
  • Please help me I need it it is my last question
    7·2 answers
  • Which expression is equivalent to 24x2 - 22x + 5?​
    15·1 answer
  • Given the expression 14 ÷ 7 + 36 ÷ 4, explain how you would simply this expression. Step 1) Step 2) I'm not in a hurry, I just n
    5·1 answer
  • Please help me due today and giving 23 points
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!