1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alina [70]
3 years ago
14

(-3.7)to the power of 5

Mathematics
1 answer:
Nina [5.8K]3 years ago
6 0

Answer:

-693.43957

Step-by-step explanation:

-3.7^5

You might be interested in
Helppp plssss come plsss help
Butoxors [25]
The answer to the question is letter d, 6 1/4 inches.

7 0
3 years ago
What is the range for the function f(x)=^3/×
Galina-37 [17]
M=ch x 4 next 3 = mch (34)
5 0
3 years ago
If f(x) = 4x2 - 5x + 7 and g(x) = 3x2 - 2x + 8, find f(x) + g(x). A) 7x2 - 7x + 15 B) 7x4 - 7x2 + 15 C) 7x2 + 15 D) 12x4 - 8x3 +
lutik1710 [3]

Answer:

A) 7x^2-7x+15

Step-by-step explanation:

f(x) = 4x2 - 5x + 7,

g(x) = 3x2 - 2x + 8

f(x) +g(x) =

4x^2 - 5x + 7 + 3x^2 - 2x + 8=

7x^2-7x+15

8 0
3 years ago
Use pascal's triangle to expand the binomial<br> (d-5y)^6<br><br> please show work
Ratling [72]
Pascals triangle to the 6th:
1                                     x^0
1 1                                  x^1
1 2 1                               x^2
1 3 3 1                           x^3
1 4 6 4 1                        x^4
1 5 10 10 5 1                x^5
1 6 15 20 15 6 1          x^6<span>

</span>the problem is to the 6th power so your going to use the 6th row of pascals triangle (don't count the first row). these numbers represent the coefficients of the variables

1(d-5y)^6 + 6(d-5y)^5 + 15(d-5y)^4 + 20(d-5y)^3 + 15(d-5y)^2 + 6(d-5y) + 1
then simplify

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
X = 1, 2, 3 , 4 ,5
Vera_Pavlovna [14]
X goes by 1s

And y goes by 3s
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the factors of 14 and 21
    15·1 answer
  • 68 goes into 481 how many. times in rounding
    9·2 answers
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • Can someone help me with this problem
    15·1 answer
  • Can i get some help please
    10·1 answer
  • HELPPPPP! Points scored in a basketball game vary directly with shots taken. If a player scores 50 points , and takes 40 shots ,
    15·1 answer
  • Please Help <br> Determine the period of the following graph.
    6·1 answer
  • Evan has equal numbers of pop songs, jazz songs, and rock songs loaded on his personal music player. He has it set to play songs
    7·1 answer
  • Can U help me pwz owo
    5·1 answer
  • 1.5 Plss help, will give brianlist
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!