1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
romanna [79]
3 years ago
14

What are two equivalent ratios for 8:4

Mathematics
2 answers:
Ivenika [448]3 years ago
8 0
4:2 and 2:1 are equivalent ratios to 8:4
ser-zykov [4K]3 years ago
4 0
16:8 and 4:2 are two equivalent ratios
You might be interested in
iris charges a fee for her consulting services plus an hourly rate that is 1 1/5 times her fee on a 7 hour job and iris charged
Veronika [31]
Based on the given problem above, here is the solution.
Given: Iris's charge: 470
           1 1/5 times her fee: additional hourly rate
           ? = fee for an hourly rate
What we need to do first is divide 470 by 7 hours, so 470/7 = 67.143/hour.
So Iris's per hour is 67.143 without the additional rate.
Now, let's look for the 1 1/5 of 470. 1 1/5 is equal to 1.2. So 470 x 1.2 = 564.
To get the total fee of her hourly rate, we add 67.143 and 564, so Iris's hourly rate then is 631.143 or 631.14.
5 0
3 years ago
A manager at the bookstore must arrange a collection of 231 books for display. The manager decides to use a combination of 15 sh
Kitty [74]

Answer:

6 tables.

Step-by-step explanation:

If he has 15 shelves, we can put the overall number of books off to the side for a moment. First calculate how many books he COULD put onto shelves. This would be 7*15, since each of fifteen shelves can hold 7 books. Counting by fifteens or using a calculator allows us to see that the shelves can hold 105 books.

Going back to the original number of books, we subtract 105 from the original value. The equation at this point is 231 - 105. The result is 126 books left to put on top of tables. But we're not done yet!

Since a table can hold 25 books, we need to divide the remaining number of books by 25. That would be 126/25. Doing this gives us 5 tables we would need, plus one book let over. Since we've run out of shelves, we MUST use another table just for the final book. That's 5+1, or 6 tables. Let's not forget to label our answer.

6 0
3 years ago
The cost price of 16 notebooks is equal to the selling price of 12 notebooks.Find the gain per cent.
madam [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
£100.80 divided by 14 equals 7.2 how would we put this as money
kodGreya [7K]
$7.20
(Seven Dollars and Twenty Cents)
3 0
3 years ago
Molly and George earned 352 points together. Molly has half the number of points as George. Which equation could represent this
Kitty [74]

Answer: A. g+2g =352

Step-by-step explanation:

Let points : g

If molly has half of George then let

Let molly : 1

Let George: 2

Therefore g*1 =g

And g*2 = 2g

So, g+2g = 352

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 70 POINTS!!!!!!!!!! Given: E, F, Q, D∈k(O),O ∈ ED, m∠DFQ = 10°, measure of arc EF = 28° Find: Angles of △EFQ
    6·1 answer
  • Select the correct graph of -4x + 3y = 6.
    14·2 answers
  • Is −1 4 < −3 4 ? Use the number line to explain your answer.
    5·1 answer
  • A triangle has an area of 38.4 cm2. The
    10·1 answer
  • Use the distributive property to rewrite the expression 3(x+5) without parentheses
    10·2 answers
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram
    12·2 answers
  • Which answer is the correct “reason” for step 1?
    14·1 answer
  • Write the equation of the line perpendicular to 2x+3y=9 that passes through (-2,5). Write your answer in slope-intercept form.
    5·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST!! PLS HELP :((
    10·2 answers
  • Round 1.6 to the nearest whole number
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!