Answer:
The mean is: 10.666667
The medium is: is between 15
Step-by-step explanation:
2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
32. (a) For an even function, f(x) = f(-x). Given f(5) = 3, we know f(-5) = 3.
Therefore (-5, 3) is also on the graph.
For an odd function, f(-x) = -f(x). Given f(5) = 3, we know f(-5) = -3.
Therefore (-5, -3) is also on the graph.
33. f(-x) = -f(x). The function is odd.
34. f(-x) = x/(x-1) ≠ -f(x) ≠ f(x). The function is neither even nor odd.
35. f(-x) = f(x). The function is even.
Hey You!
32 / 8 = 4
4 × 7 = 28
20. ANSWER:
The fish swims 28 feet deep.
21. ANSWER:
Numerator;Denominator
22. ANSWER:
439 / 3 = 146.3333 repeat.
So, each individual computer costs more than each individual printer.