1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
4 years ago
15

The product of two odd numbers is always odd, why?

Mathematics
1 answer:
LekaFEV [45]4 years ago
5 0

Answer:

Because you are adding the same odd value for odd number of times.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
DONT KEEP SCROLLING PLEASE<br><br> Please I don’t understand 50 POINTS BRAINLIEST
Yanka [14]

Answer:why didn’t you want me to scroll down ?  Can you answer my question


Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
What is the value of |n|=5
nikdorinn [45]

Answer:

n = 5 or -5

Step-by-step explanation:

the absolute value is the count away from 0 so n could be 5 which is 5 units from 0 or -5 which is also 5 units away from 0.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kelly inherits land which had a basis to the decedent of $95,000 and a fair market value of $50,000 on August 4, 2018, the date
Degger [83]

Answer:

The correct option is;

Her recognized <u>loss </u>is ($1,000)

Step-by-step explanation:

The given information are;

The basis of the land to the decedent = $95,000

The land's market value on 4th of August 2018 when the decedent died  = $50,000

The alternate valuation date = 6 months + The date of death of the decedent = 4th February, 2019

The value filed by the executor on the tax return using the alternate valuation date = The market value of the estate on 4th of February 2019

The market value of the land on 4th of February 2019 = $45,000

∴ The value filed by the executor on the tax return using the alternate valuation date = $45,000

The value of the land on November 12, 2018 when the executor distributed the land to Kelly = $49,000

The value at which Kelly sells the land on June 10, 2019 = $48,000

Given that, recognized gain is the profit made from selling an asset based on the value of the asset when it was obtained, we have;

Kelly's recognized gain or loss = (The value at which Kelly sells the land) - (The value of the land when the executor distributed the land to Kelly)

Kelly's recognized gain or loss = $48,000 - $49,000 = -$1,000 = ($1,000)

Therefore, Kelly's recognized loss = ($1,000).

6 0
3 years ago
What is equalvent to 7:15 A 21:45 b 14:45 c 3:5 d65:135
Ivanshal [37]

Answer:

its a 21:45

Step-by-step explanation: it a because 7x3 will equal 21  you got 21 in there. 15 x 3 will equal 45 and you got 45 there so a is your answer.

5 0
3 years ago
A bald eagle flies 43.2 meters in 3 seconds. The graph shows the distance a typical peregrine falcon flies over time. At these r
dexar [7]

The answer to this question is = 51.84

7 0
3 years ago
Other questions:
  • !28 POINTS! I need help quick!! The area of a rectangle is 2x^2-7x-15. Determine binomials that represent the length and the wid
    15·1 answer
  • At Ben’s ice cream emporium, an ice cream cone costs $2.00 on weekends and $3.00 on weekdays. If you buy an ice cream cone every
    7·2 answers
  • Alberts hair was 5 centimeters long after his last haircut and it grows 4 cm every year. How many years will it take until Alber
    14·2 answers
  • The mean of 100 numberical observations is 37.53. what’s the value of the sum of all 100 numbers
    6·1 answer
  • Line b and line c are perpendicular at the point (4,2). If the equation of line b is y=2x, what is the equation for line c?
    8·1 answer
  • The following are the ages (years) of 5 people in a room 16,25,23,12,17 a person enters the room the mean age of 6 people is now
    13·1 answer
  • Solve for the missing angle
    8·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • A company's profit tripled from 2015-2016. If they earned $140,000 all together how much did they earn in each year?
    15·1 answer
  • How many dollars does 3 bottles of water cost ?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!