1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zheka24 [161]
3 years ago
12

Find all real and complex roots of the equation below x^4-81=0

Mathematics
1 answer:
Pepsi [2]3 years ago
8 0

x^4-81=0 \\ (x^2-9)(x^2+9)=0\\ (x-3)(x+3)(x^2+9)=0\\ x=3 \vee x=-3 \vee x=3i \vee x=-3i

You might be interested in
A factory used 7/10 of a barrel of almonds to make 7 batches of granola bars. How many barrels of almonds did the factory put in
zlopas [31]

Answer:

4 9/10

Step-by-step explanation:

7/10×7=49/10= 4 9/10

5 0
3 years ago
Gretchen worked in the ticket booth for 20 minutes. Kevin worked in the ticket booth 5 times longer than Gretchen.
slamgirl [31]

The Answer Is D! Hope This Helps You

7 0
3 years ago
6 7/12 - 5 2/3 I need help on this Math Promblem
inessss [21]

Answer:

11/12

Step-by-step explanation:

6 7/12 - 5 2/3

=(6-5) + (7/12 - 2/3)

= 1 + 7/12 - 2*4 / 3*4

= 1 + 7/12 - 8/12

= 1 + 7-8 / 12

= 1 + -1/12

=11/12  

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
7)Twice a number when decreased by 7 gives 45. Find the number.​
kirza4 [7]
Isn’t it 26... cuz 26x2 is 52 then subtract 7 which is 45
4 0
2 years ago
when buying lemonade mix , Cece spend $0.72 on a 6- ounce packet and $0.27 on a 3- ounce packet . Use unit rates to determine if
siniylev [52]

6- ounce packet rate = $0.72 .

In order to find the one ounce rate, we need to divide $0.72 by 6.

On dividing 0.72 by 6, we get $0.12.

<em>Therefore, first unit rate is $0.12 per ounce.</em>

3- ounces packet rate = $0.27.

In order to find the one ounce rate, we need to divide  $0.27 by 3.

On dividing 0.27 by 3, we get $0.09.

<em>Therefore, second unit rate is $0.09 per ounce.</em>

<h3>So, we can say that each pair of rates is not equivalent. </h3>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • I don't get it please help
    8·2 answers
  • A rectangle has a perimeter of 20 inches the width of a triangle is 4 inches what is the height of a similar rectangle that has
    7·1 answer
  • The cost of painting the circular traffic sign shown below is $3.50 per square foot. How much to the nearest dollar, will it cos
    9·1 answer
  • 2 + 1/3t = 1 + 1/4t<br> Please help me
    6·1 answer
  • A 5x5 table is filled with numbers (one number per cell). It is known that the product of 5 numbers in each column is negative.
    12·1 answer
  • Help me is this plis​
    11·1 answer
  • Do the points P (-1, 6), Q (3, 7) and R (3, -5) form a right triangle? <br> ( show your work )
    12·1 answer
  • ON TIMER!!!
    7·1 answer
  • A jacket costs $35 and has an 8 percent tax rate
    14·2 answers
  • When driving in foggy weather driver should not their headlight
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!