1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis-greek [22]
3 years ago
7

A picture frame has a perimeter of 40 inches. Its length is 2 inches greater than one-half its width. Let w represent the width

of the picture frame, and let l represent the length. Which system of equations can be used to find the dimensions of the picture frame?
Mathematics
2 answers:
LUCKY_DIMON [66]3 years ago
8 0
L = 2 + .5W
2L + 2W = 40

SOLVING (if needed)
Substitute 2 + .5w in for l in the second equation and solve for w.
2(2 + .5w) + 2w = 40
4 + w + 2w = 40
Combine like terms and subtract 4 from both sides
3w = 36
Divide both sides by 3
w = 12 in.
l = 2 + .5w
l = 2 + .5(12)
l = 8 in.
vovikov84 [41]3 years ago
8 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Yes

You might be interested in
An object placed between two plane mirrors arranged at right angles to each other at a distance d1 from the surface of one mirro
xz_007 [3.2K]

Answer:

3

..................

5 0
3 years ago
A construction worker was covering the bathroom walls with tiles. He covered three-fifths of the wall with 50 tiles. How many ti
Eddi Din [679]
It will take 83 1/3 tiles to fill the wall.

Let x be the entire wall:
3/5x = 50

Divide both sides by 3/5:
x = 50 ÷ 3/5
x = 50/1 ÷ 3/5
x = 50/1 × 5/3
x = 250/3 = 83 1/3
3 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Ryan's brother works in a shoe store. He earns $12 per hour. The store offers him a raise — a 5% increase per hour. After the ra
TEA [102]

Answer:

$12.60

Step-by-step explanation:

12x.05 = .6 then .6+12 is 12.6

sorry if this is wrong lol

8 0
1 year ago
Alice's goal is to have $30 in her account. She starts with $24.60 from washing cars. She spends $8.25 at the movies. Then she e
bazaltina [42]
24.60 - 8.25 + 11.50 = 30

16.35 + 11.50 = 30

27.85 <span>≠ </span>30

Alicia does not have $30, she needs to earn 2.15 more dollars
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The graph shows the motion of two cars starting at different places on a highway. Their speeds can be compared by comparing the
    5·1 answer
  • Separate 60 into two parts so that 3 times the smaller added to 6 more than 6 times the smaller = 60.
    12·1 answer
  • Someone good with trigonometry please help
    13·1 answer
  • (4,-10); m=-3 I need help in this problem
    5·1 answer
  • Please answer quick
    10·2 answers
  • What value is needed to complete the square?
    5·1 answer
  • Have a great day lads.<br><br>Don't forget to smile :)
    13·2 answers
  • Uhm I need help Percentages
    13·2 answers
  • Which expression represent the product of x3 + 2x - 1 and x4 - x3 + 3
    7·1 answer
  • The following data points represent the length of each song Roy the Rooster sang each morning since he
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!