1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serjik [45]
3 years ago
14

If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?

Mathematics
1 answer:
slava [35]3 years ago
6 0
1 dozen eggs = 12 eggs

1.35 / 12 = 0.1125.....so the unit cost = $ 0.11 (11 cents) per egg
You might be interested in
The Buffalo Bills football team wanted to buy new footballs for their practice. They got a discount and had to pay $42 per 6 foo
Kryger [21]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

42 divided by 6 =7

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLEASE
Nana76 [90]

Answer:

uhbsu is ysab nq17y 8

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Consider the equation 1.5 x plus 4.5 y equals 18.
Otrada [13]
1.5x will be the very answer
6 0
3 years ago
What are units of measure and Please dont use that much mathy terms? PLEASE HALLP.
Blizzard [7]

okay idk if im right but...i think...units of measure means   means like are feet,miles,kilomoters,cenimeters.

i think...hope this helps,theres a good chance im wrong

8 0
3 years ago
The table shows the cost of buying pencils at the school bookstore. If the data were graphed
FrozenT [24]

Answer:

  m = cost of one pencil

Step-by-step explanation:

The total cost of the pencil purchase (c) is the number of pencils (p) multiplied by their cost (m).

  m represents the cost of one pencil

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which correctly gives the expression using addition? –18.6 – 31.5
    15·1 answer
  • A multiplier is the amount by which a change in any component of​ _____ is magnified or multiplied to determine the change in​ _
    13·1 answer
  • I need help please and thank you
    9·1 answer
  • What is the equation of the line perpendicular to 2x - 3y = 13 that passes through the point (-6, 5)?
    9·1 answer
  • Audrey’s paycheck shows that her net income for the week was $342.53. Her payroll taxes totaled $75.26. What was Audrey’s gross
    7·1 answer
  • Which values are solutions to the inequality below? 
    6·1 answer
  • Mike paid $13 for three books Diego bought 12 books price at the same rate how much did Diego pay for 12 bucks explain your reas
    14·2 answers
  • The reel good Cinema is conducting a mathematical study. In this theater, there are 200 seats. Adult tickets cost $12.50 and a c
    12·1 answer
  • What are the solutions to the quadratic equ ton x2 – 16 = 0?
    10·1 answer
  • Look at pic 10 pts will mark brainilest WILL HELP OUT W 3 QUESTIONS
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!