1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
3 years ago
13

Given two linear equations, explain how you can determine if the lines are parallel without graphing them

Mathematics
1 answer:
alexira [117]3 years ago
7 0
Hello : 
let A and B two points in the first line calculate the slope : <span>:   (YB - YA)/(XB -XA)
</span>let C and D two points in the second line calculate the slop  (YC - YD)/(XC -XD)
you are slope 
You might be interested in
6.The perimeter of a rectangle whose length is 7.5cm and breadth 3.75cm​
Crazy boy [7]

Answer:

formulla of perimeter of rectangle

Step-by-step explanation:

perimeter of rectangle=2(l+b)

= 2(7.5+3.25)

=2(11.25)= 22.5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given f(x)=1/4(5-x)2 what is the value of f(11)
iren [92.7K]

Answer:

f(x)=1/4(5-x)²

Step-by-step explanation:

f(11)=1/4(5-11)²

1/4(-6)²

1/4(36)

=9

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Where is m and p I don't know because it's confusing
Natasha_Volkova [10]
M is 1.75 and P is 2.5
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Difference between normal of parallel planes and perpendicular planes
Alex787 [66]
Parallel planes never touch
7 0
3 years ago
Which number sentence matches the question below?
Aleksandr [31]
The answer would be B. (228-89) because you are trying to find the difference.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The width of a rectangle is two-thirds of its length, and its area is 216 square meters. What is the length? is it 27 or 12
    5·1 answer
  • a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​
    12·1 answer
  • Ellen is drawing two polygons. One of the polygons has three more angles than the other. What shapes could she be drawing?
    11·2 answers
  • How do you find the equation that is perpendicular to 2x-5y=20, passing through the point (7,-8)?
    15·1 answer
  • Avenues A,B, and C are parallel to each other, and are perpendicular to the 7th street. What is the length (x) of the block on b
    5·1 answer
  • Emily buys a 4-quart bottle of juice for $1.44. What is the unit rate of the cost of the juice?
    7·2 answers
  • Question 56) Solve for x.
    10·2 answers
  • In the Spring of 2021 the statistics course did a survey of the average number of parking tickets students received by gender. W
    7·1 answer
  • The yearly cost in dollars, y, at a video game arcade based on total game tokens purchased, x, is y = x + 60 for a member and y
    9·1 answer
  • What is the equation
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!