1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mkey [24]
3 years ago
14

Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a

9 oz box of rice $1.25
Mathematics
2 answers:
stich3 [128]3 years ago
4 0

Answer:

A 9 oz box of rice for $1.25 would be the best buy

Step-by-step explanation:


Temka [501]3 years ago
3 0

For this case we must choose between the four options given, the best purchase in terms of quantity and price of rice.

For this, we get the unit price per ounce of each.

a) \frac {2.42} {16} = 0.15125\\b) \frac {1.93} {12} = 0.16083 \\c) \frac {0.90} {6} = 0.15 \\d) \frac {1.25} {9} = 0.139

So, the best purchase would be:

A 9 oz. Box of rice $ 1.25

Answer:

Option D


You might be interested in
What is the length of JL?
BaLLatris [955]
Answer: 8 Units



btw have a good day :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hiiio!❤️ Could someone please help me with this question!❤️❤️❤️
Aneli [31]

Answer:

What question

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A grocery store sells a bag of 5 oranges for $3.10. If Ishaque spent $2.48 on oranges, how many did he buy?
frozen [14]
4 Oranges, 310 divided by 5= 64, 64 times 4=248.
6 0
3 years ago
Fedex typically deleviers 2,400 packages per day and uses 75 trucks for delivery. If the number of trucks used per day is propor
irina1246 [14]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The reference angle for 5pi/4 is 1, which has a terminal point of
maxonik [38]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • You just turned 18, and you can get your own credit card. But, because you are a young person with no credit history your intere
    12·2 answers
  • Solve -1(4/5) please
    6·2 answers
  • URGENT!!!!!!!!!!11!! Plz HElP
    8·1 answer
  • How can you tell if it's a SAS (side angle side) or SSS (side side side) or ASA (angle side angle)?
    5·1 answer
  • A. {0,1,2,3,4}<br> B. {1,2,3,4}<br> C. {-1,0,1,2,3}<br> D. {-2,-1,0,1,2,3,4}
    12·1 answer
  • Solve for b. Put your answer in simplest radical form. Show Steps plz!<br><br><br> A = 4πbc + πb^2
    5·1 answer
  • The diagram shows a sector of circle radius 10 cm find the area of the sector to one decimal place
    5·1 answer
  • Help with math word problem grade 9 level
    5·1 answer
  • I need and answer ASAP!! Please hurry!!
    5·2 answers
  • Can someone please help!??!​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!