1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shtirlitz [24]
3 years ago
13

Is the following relation a function? (-2,3) (0,1) (5,3) (5,8) (7,5)

Mathematics
1 answer:
Rashid [163]3 years ago
5 0
No it is not because for the x value of 5 there are two different y values.
You might be interested in
Scratchpad
My name is Ann [436]
X squared + 8 squared = 10 squared

X= 6... answer B
5 0
3 years ago
Plz help I don’t get it
vlabodo [156]

Answer:

[4, positive infinity)

Step-by-step explanation:

since there is a closed circle on 4, we include 4 in the continuous interval, and we assume that the arrow represents continuity after the graph ends, so the interval of continuity is from 4 to positive infinity.

5 0
4 years ago
Need Help Please!!!!
denis-greek [22]

Answer:

4ab and 3ab

Step-by-step explanation:

4<em>ab</em> and 3<em>ab</em> because they have the same variables <em>a</em> and <em>b</em>

4 0
3 years ago
Plz help me with my math
dsp73

If the area is 10 square meters than double that is area of a rectangle with height = 5m and base of 4m because height • base should produce 20m^2.

Hope this helps.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A shopkeeper sold a table for Rs 2400, he loses 6% of its cost price.find the cost price of the table.
egoroff_w [7]

Answer:

Table price  is Rs 2544

Step-by-step explanation:

Table sold =  Rs 2400

Losses = 6%

Now find  6% of 2400

     ( 2400 × 6 ) ÷ 100 =  144

Add this answer to table price sold

     2400+ 144 = 2544

Mark brainliest if you understand

3 0
2 years ago
Other questions:
  • There are three hallways at Wilson Middle School, as represented in the coordinate plane below. Four points are plotted on the c
    9·1 answer
  • Alex bought 7.25 pounds of produce. If the produce was priced at $2.12 per pound, how much did Alex pay for the produce? How muc
    6·2 answers
  • At a garage sale, Darnell buys 5 dozen golf balls for $45.00 and 2 dozen cans of tennis balls for $30.00. What is the unit price
    10·1 answer
  • Help Me plz anyone I don't know what to do
    9·2 answers
  • If Jim drove 5 miles to work. Kari drove 3 times as many miles as Jim. Sondra drove 4 times as many miles as Kari. How many more
    9·2 answers
  • Which number has the Same value as 30 tens
    5·2 answers
  • Solve the inequality |4x+2|&lt;26
    8·1 answer
  • Find the distance between points A and B.
    10·2 answers
  • URGENT HELP
    13·2 answers
  • 11. Solve for the variable in the equation:<br> - 2x + 15 = 37.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!