1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Daniel [21]
3 years ago
11

Please Help Me With This!!!!

Mathematics
1 answer:
Allushta [10]3 years ago
5 0
An algebraic expression for this would be c(t)=0.25t+0.75.

c(t) = total cost
t = number of minutes

Please mark this answer as the Brainliest! Thank you :)
You might be interested in
4x − 8y = –20<br> 4x − 7y = –15
Alja [10]
Y = 5
x = 5
good luckkkkkkk
8 0
2 years ago
Name a fraction is equivalent to 7/2
attashe74 [19]

Answer:

14/4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cj your a goat for this lol HELP
3241004551 [841]

Answer:

>  

Step-by-step explanation:

brainliest please?

4 0
2 years ago
Bob decided to go to college, the cost of going to school will be $4,474 per semester, (there are 2 semesters per year) plus $38
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

Step-by-step explanation:

1 semester = 4474

8 semester = 8* 4474                    35792

1 semester books = 389

8 semester books = 8* 389            <u> 3112 </u>

Total                                                38904  

If he is going to pay this off in 10 years, he would have to have an increase of 3890.40 (after all income taxes) to pay it off. Fewer years would mean dividing by the number of years.

So for 8 years for example, he would need 4863 every year.

That number is obtained by dividing 38904 / 8

In 6 years he would need

38904/6 = 6484 extra dollars.        

5 0
3 years ago
Solve the problem 8.62 - 1/5
aliya0001 [1]
8.42 because 1/5 = 0.2
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Use numbers 3 7 6 1 2 and write a expression that simplifies to 45
    10·1 answer
  • What is the rate of change between (29,9) and (33,10)?
    7·1 answer
  • A dozen eggs cost $1.19. about how much does one egg cost?
    15·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%20%5Cdiv%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%20" id="TexFormula1" title=" \
    5·2 answers
  • Basic Algebra. Can you help me please?????
    5·2 answers
  • Maria has 2 dogs. Her friend bought her h more dogs. Write an expression that show how many dogs Maria has now.
    13·1 answer
  • I need help!!!! Evaluate 4/7 + 8/3 in fraction form
    14·1 answer
  • At the school track meet, Dita ran 100 meters at a rate of 6. 25 meters per second. Time = StartFraction distance Over rate EndF
    15·2 answers
  • A music store owner noted that cd sales had dropped 23% from one quarter to the next. if the owner sold 715 units in the first q
    6·1 answer
  • Please help I've been trying to figure it out but I can't​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!