1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
7nadin3 [17]
2 years ago
11

Given that x=3sin​​θ-2 and y=3cos​​​θ+4.Show that (x+2)²+ (y-4)²=9​​​​​​

Mathematics
1 answer:
asambeis [7]2 years ago
7 0

Answer:

First, plug-in x and y as 3sin​​θ-2 and 3cos​​​θ+4 into the equation, respectively:

((3\sin (\theta)-2)+2)^2 + ((3\cos (\theta)+4)-4)^2 = 9

Then, +2 and -2 cancel out and +4 and -4 cancel out as well, leaving you with:

(3\sin(\theta))^2+(3\cos(\theta))^2=9

We can factor out 3^2 = 9 from both equations:

9(\sin(\theta)^2+cos(\theta)^2) = 9

We know from a trigonometric identity that \sin(\theta)^2+cos(\theta)^2 = 1, meaning we can reduce the equation to:

9(1) = 9

9=9

And therefore, we have shown that (x+2)^2 + (y-4)^2 = 9, if x=3sin​​θ-2 and y=3cos​​​θ+4.

Hope this helped you.

You might be interested in
A + 6 + 3a + 5a2 + 2a + a2 + 1
Alexxandr [17]

Answer:

6a2 + 6a + 7

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Mrs. Gordon had $40 to spend on cookies and pies. She bought 4 cookies, each of which cost $3. She spent twice as much on pies a
DiKsa [7]
First, multiply $3 by 4 to get $12 spent on cookies.  Then, you multiply $12 by 2 to know that the pies cost $24.  You then divide the $24 by 3 to get $6 per pie.  Meaning, each pie had cost $6.  You add the $12 and $24 together to get $36.  Finally, you subtract $36 from $40 to know that she only has $4 left.
4 0
3 years ago
a man sells an article at a gain of 15%. if it was sold for rupees 600 he would have gained 20%. find the selling price of the a
DanielleElmas [232]
First, you multiply 600 and .20 to find 20% of 600 rupees, which is 120 rupees. Second, you subtract the 20%, (120 rupees) from 600 rupees, which is 480 rupees. After that, you have the original selling price of 480 rupees that the man purchased the article for, but the question is stating that he gained 15% of the original sales price. So, you multiply 480 and .15 to find 15% of 480 rupees, which is 72. However, he GAINED more money than what he payed for the article so you add 72 rupees to 480 rupees to get 552 rupees. In conclusion, the man sells the article for 552 rupees.
4 0
2 years ago
Sarah sells 5 newspapers for $15 what is the unit rate for 1 newspaper
amm1812

Answer:

1 newspaper is 3 dollars

Step-by-step explanation:

the ratio 5:15 is equivalent to 1:3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What instrument is used to measure milliliters
almond37 [142]
Measuring cups
 that should be correct

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Determine the Probability: P(B^c)
    7·1 answer
  • Your assigned 32 math exercises for homework you complete 87.5of these before dinner how many do you hav to do after dinner.
    8·1 answer
  • I will mark brainliest, Please answer d). How do I do this question and what is the answer.
    7·2 answers
  • A horse's mane grows at the rate of 6/5 centimeters per month. How many months will it take the horse's mane to grow 24/10 centi
    14·1 answer
  • What is the length of AB?
    9·2 answers
  • To receive a grade of A on an 80-question test, 90% of the questions must be answered correctly. What is the maximum number of q
    6·1 answer
  • Find (a) the circumference and (b) the area of the circle. Use 3.14 or 22/7 for pi. Round your answer to the nearest whole numbe
    11·2 answers
  • Why wasn't i doing this sooner :)
    9·1 answer
  • A recipe calls for 21 scoops of sugar. Each scoop is 2.5 oz of sugar. How many scoops do you need if the scoop holds 3.5 oz of s
    11·2 answers
  • Find the measure of the missing angle.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!