1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
suter [353]
3 years ago
12

On what does consumer’s willingness to pay depends?

Business
1 answer:
allochka39001 [22]3 years ago
6 0

Answer:

It depends on a number of things. The quality of the product, the reviews of the product, or maybe just to feel cool.

You might be interested in
Sheridan Publishing identified the following overhead activities, their respective costs, and their cost drivers to produce the
Ber [7]

Answer:

Deluxe= $4.25 per book

Moderate= $4.25 per book

Economy= $4.25 per book

Explanation:

Giving the following information:

Activity (Cost) Cost Driver Delux Moderate Economy

Machine maintenance ($330,000) machine hours 250 750 1,000

Setups ($630,000)

Packing ($166,000)

Photo development ($574,000)

First, we need to calculate the total overhead cost:

Total overhead= 330,000 + 630,000 + 166,000 + 574,000= 1,700,000

Now, we can calculate the estimated manufacturing overhead rate to allocate overhead to each book type.

The allocation base is machine-hours.

Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Estimated manufacturing overhead rate= 1,700,000/ 2,000= $850 per machine hour.

Now, we can allocate overhead to each book:

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Deluxe= $850*250hours= $212,500

Moderate= $850*750hours= $637,500

Economy= $850*1,000= $850,000

Based on the number of units, we can calculate the unitary overhead:

Deluxe= $212,500/50,000= $4.25 per book

Moderate= $637,500/150,000= $4.25 per book

Economy= $850,000/200,000= $4.25 per book

4 0
3 years ago
White Pearl Cosmetics markets skin care products for teenage girls between 16 and 19. In approaching its international markets,
Anna35 [415]
I think (but I’m not sure) it’s global
3 0
2 years ago
Instead of attending class, one could have worked an extra hour at the café for $10 or watched a neighbor’s child for $15. the o
Lina20 [59]
The opportunity cost of attending class is the $15 that could have been made by watching a neighbor's child.
Opportunity cost refers to the benefits that one gives up in order to enjoy another benefit, that is, the benefit that is sacrificed.
In this question, two benefits are given up, but the real opportunity cost is the one that have the highest value, which is the $15.
6 0
3 years ago
Langer Company produces plastic items, including plastic housings for humidifiers. Each housing requires about 15 ounces of plas
Alex

Answer:

Langer Company

Direct Materials Purchases Budget

For July, August and September

                                                             July August September Total

Units to be produced                        3500 4400 4900 12800

Direct materials per unit (ounces)             15 15 15 15

Production needs                                52500 66000 73500 192000

Desired ending inventory (ounces) 19800 22050 28350 28350

Total needs                                        72300 88050 101850 220350

Less: Beginning inventory                15750 19800 22050 15750

Direct materials to be purchased (ounces) 56550 68250 79800 204600

Cost per ounce                               $0.08 $0.08 $0.08 $0.08

Total purchase cost                     $4,524 $5,460 $6,384 $16,368

3 0
3 years ago
Preparing Journal Entries for Process Costing SystemDuring its first month of operation, Portia Company purchased $90,000 of mat
babunello [35]

Answer:

a.

Date                   Account Title                                     Debit                   Credit

XX-XX-XXXX     Raw materials inventory              $90,000

                           Accounts Payable                                                    $90,000

b.

Date                   Account Title                                     Debit                   Credit

XX-XX-XXXX     Work in Process Inventory           $64,000

                           Raw materials inventory                                          $64,000

c.

Date                   Account Title                                     Debit                   Credit

XX-XX-XXXX     Work in Process inventory            $30,000

                           Wages Payable                                                         $30,000

d.

Date                   Account Title                                     Debit                   Credit

XX-XX-XXXX     Work in Process Inventory             $20,000

                           Manufacturing overhead                                         $20,000

7 0
2 years ago
Other questions:
  • You have been hired by the No Hassle Collection Agency to provide economic advice. The owner of the agency tells you that No Has
    10·1 answer
  • Kilian Company's inventory balance at the end of the year does not include $10,000 of inventory that was stored in a separate wa
    13·1 answer
  • In 2019, Vaughn sold 1000 units at $500 each, and earned net income of $40000. Variable expenses were $300 per unit, and fixed e
    8·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST!!!!!
    5·1 answer
  • Allied Paper Products, Inc., offers a restricted stock award plan to its vice presidents. On January 1, 2021, the company grante
    12·1 answer
  • An adjusting entry was made on year-end December 31 to accrue salary expense of $2,200. Assuming the company does not prepare re
    11·1 answer
  • The best way to get a first-hand look at a job and its surroundings is _____.
    10·2 answers
  • Lindsay is in 11th grade and wants to be a physical trainer and work with athletes for her career. She wants to help them learn
    13·1 answer
  • The following table contains statements that provide some analysis of policies that address globalization.
    15·1 answer
  • In the registration statement filed with the SEC, DrugsUSA stated that it had three different medicines approved by the Food and
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!