Answer: it is A
Step-by-step explanation:
x^2+2x-48=0
x^2+8x-6x-48=0
x×(x+8)-6(x+8)=0
(x+8)×(x-6)=0
x+8=0
x-6=0
x=-8
x=6
I would say B
Hope I helped :)
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound