1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anettt [7]
3 years ago
12

9x - 3y = 3 3x + y = 1​

Mathematics
1 answer:
DiKsa [7]3 years ago
3 0

Answer:

hi there

1. 9x - 3y = 3

6xy = 3

xy = 3/6

xy = 2

Step-by-step explanation:

hope u understand

You might be interested in
Given the formula for the perimeter of a rectangle where l represents the length and w represents the width. 2(l + w) What does
Klio2033 [76]
The fact that there are two length sides and two width sides. 
3 0
3 years ago
Does each function describe exponential growth or decay?
Aleksandr [31]
<h3>Answer: Only first two are exponential growth function and last three functions are exponential decay functions.</h3>

Step-by-step explanation: We need to describe exponential growth or decay for the given functions.

The standard exponential function equation is

y=a(b)^x.

Where a is the initial value and b is the growth factor.

Note: If value of b > 1, it would be an exponential growth and if b < 1, it would be an exponential decay.

Let us check them one by one.

y=(1.008^{1/12}})^{12t} => y=(1.008^})^{1/12\times{12t} }

=> y= (1.008)^t.

Value of b is 1.008 > 1, therefor it's an exponential growth function.

y=250(1+0.004)^t, also have b>1 therefor it's an exponential growth function.

All other functions has b values less than 1, therefore only first two are exponential growth function and last three functions are exponential decay functions.



5 0
3 years ago
Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
photoshop1234 [79]

Answer:

$2.39

Step-by-step explanation:

to find the cost of 1 pound , divide the cost of 4 pounds by 4

$9.56 ÷ 4 = $2.39

8 0
2 years ago
Can you please help me
Luba_88 [7]

Answer: Was there supposed to be a picture here?

Step-by-step explanation: If there was supposed to it isn't here

6 0
2 years ago
Write the expression in standard form<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B7%7D%7B3-15i%7D" id="TexFormula1" title="\
valentina_108 [34]

<em>Answer:</em>

<em>7/78 - 35/78i</em>

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em>A complex number is a real number, an imaginary number or a number with both real and imaginary number. Its standard form is: </em>

<em>a + bi </em>

<em> </em>

<em>For the expression, 7/ 3-15i </em>

<em> </em>

<em>(7/ 3-15i) (3+15i) </em>

<em>21 - 105i / (234) </em>

<em>7/78 - 35/78i </em>

4 0
2 years ago
Other questions:
  • hillary and 23 of her friends went on a hayride. there are 8 more boys than girls on the ride. how many boys and girls were on t
    13·1 answer
  • Find the distance between (-1, 4) and (3, 1).
    9·2 answers
  • Ashley wants to arrive at the airport at 3:30pm it takes her 1 hour and 40 minutes to get there.What time should Amanda leave he
    14·1 answer
  • 5 3 , 1 3 , -1, - 7 3 , - 11 3 ,
    7·1 answer
  • Roger gets $40 per day as wages and $4.50 as commission for every pair of shoes he sells in a day. His daily earnings goal is $1
    10·2 answers
  • Please hurry it's a test <br><br> Find m∠ABC
    12·1 answer
  • OBLEMS : (SOME EXAM 2 REVIEW)
    12·1 answer
  • Height=20<br>diameter=14cm<br>find tsa​
    15·1 answer
  • What are the solutions of the quadratic equation below?
    11·1 answer
  • There are 250 students in the 6th grade. 45% of the students eat lunch 4th period. How many students eat lunch 4th period?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!