1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Igoryamba
3 years ago
12

Consider the quadratic equation x2 − 6x = 16.

Mathematics
1 answer:
e-lub [12.9K]3 years ago
8 0

Answer:

  1. C) (x − 3)2 = 25
  2. C) Factor out 4 from 4x2 + 40x.

Step-by-step explanation:

1. Adding the square of half the x-coefficient to both sides of the equation will "complete the square." That square is 9, so the result on the right is 16+9 = 25. Only selection C matches.

___

2. To complete the square, you want to be able to put the quadratic into the form a(x -h)^2 = -k. For the purpose, it is most convenient to first factor "a" from the given quadratic. Then you can determine "-h" to be half the x-coefficient inside the parentheses.

Here, that looks like ...

  4(x² +10x) = 80 . . . . . . . . . . step 1: factor out 4

  4(x² +10x +25) = 180 . . . . . add 25 inside parentheses and the same number (4·25) on the right side of the equation

  4(x +5)² = 180 . . . . . . . . . . . written as a square

You might be interested in
Just 7 and 8 please!!
77julia77 [94]
Just multiply it so multiply 59.89 x 4 and then for number 8 multiply 88.70 x 4
4 0
3 years ago
Write an expression for: the product of 4 and a number. Use x as the variable. Who ever gets it correct first gets brainliest.
maksim [4K]
X(4*1) because I’m just doing what I’m told.
7 0
2 years ago
A store sells 3 videotapes for $4.99. find the unit rate
iogann1982 [59]
1.66333333 because u divide 4.99 by 3 to get the value of one
7 0
3 years ago
B) John returns from holiday with these notes.
ivolga24 [154]

Answer:

£290.70

Step-by-step explanation:

Number of notes of $50 = 5

Total value = 50 × 5 = $250

Number of notes of $20 = 2

Total value = 20 × 2 = $40

Number of notes of $10 = 7

Total value = 10 × 7 = $70

Number of notes of $5 = 3

Total value = 5 × 3 = $15

Total value of all notes with John = 250 + 40 + 70 + 15

                                                        = $375

Since, $1.29 = £1

Therefore, $1 = £\frac{1}{1.29}

Therefore, $375 = £ \frac{375}{1.29}

                           = £290.70  

4 0
3 years ago
Henry decorate the top of each cupcake with 3 walnuts he 5 packages that contain 27 walnuts each does henry have enough to decor
siniylev [52]

Answer:

No, he does not have enough

Step-by-step explanation:

To decorate each cupcake, Henry needs 3 walnuts. Each package has 27 walnuts. With each cupcake needing 3 walnuts, Henry can decorate 9 cupcakes in one package. He has 5 packages which means he can decorate 9*5=45 cupcakes. However, he is making 4 dozens which is 4*12=48. He will not have enough.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Elliot is buying groceries. He buys a bag of apples for 5.54, a loaf of bread for 2.49, and a jar of peanut butter for 3.73. Ell
    11·1 answer
  • (x-3)(x+5) the product
    6·1 answer
  • Estimate 368+231 two different ways
    13·2 answers
  • Someone help me please:)
    12·1 answer
  • PLEASE HELP
    7·1 answer
  • Meg takes 3/5 to read a book. Her friends take 2/3 of the time she takes. How long will it take her friend to read 3 similar boo
    12·1 answer
  • Which word best describes the degree of overlap between the two data sets? moderate none high low Two line plots with the same s
    10·2 answers
  • PLEASE HELP ME SCHOOL TOMORROW
    8·2 answers
  • PLZ HELP
    6·1 answer
  • Evaluate the expression: 3a+4<br><br> a = 1.5<br><br> a = 1/3<br><br> a = 2
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!