1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
3241004551 [841]
3 years ago
9

Choose the polynomial that is written in standard form.

Mathematics
1 answer:
Annette [7]3 years ago
4 0
When written in standard form, you have to order each term from the highest degree to the lowest degree.

b. x^4y² + 4x²y + 8x    is your answer.

hope this helps, God bless!
You might be interested in
Please answer this quick in quetion 1. answer and 2. answer and 3.answer thank you please answer under 5 minutes i dont have tim
Klio2033 [76]
B
Number of hours studied
5 0
3 years ago
If f(x) = 11x-1, then f^-1(x)=?
4vir4ik [10]
Yes you are correct with that answer
3 0
3 years ago
two glasses of milk and 3 snack bars have a total of 78 carbohydrates​ (carbs), and 4 glasses of milk and 3 snack bars have a to
padilas [110]

Answer:

Each glass of milk is 9 carbs.

Each snack bar is 19.7 carbs.

Step-by-step explanation:

1. I know that 2 glasses of milk with 3 snack bars is 78 carbs.

The next part of the sentence has two times the amount of milk with the same amount of snack bars for 96 carbs.

Now, I will find the difference in the amount of carbs.

96 - 78 = 18 carbs.

So two glasses of milk = 18 carbs.

18 ÷ 2 = 9 carbs

So, each glass of milk is 9 carbs.

2. Since we know this, we can subtract the amount of carbs from the glasses of milk from the total amount of carbs.

78 - 19 = 59

In the first scenario, there are 59 carbs per 3 snack bars.

To find the amount of each snack bar, divide 59 by 3.

59 ÷ 3 = 19.7 when rounded to the nearest tenth.

Therefore, each snack bar is 19.7 carbs.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which measurement is equivalent to 21 yards?<br> O 1.75 ft<br> O 7ft<br> O 63 ft<br> O 252 ft
Natali [406]

Answer:

63 ft

Step-by-step explanation:

Multiply your yard value by 3 to find it's value in feet.

<em>(Remember that 1 yard = 3 feet.)</em>

21<em>y</em> x 3 = 63<em>ft</em>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the equation to the graph
suter [353]

Answer:

y=-1/2x-3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the equation for x<br> (×-5)=10 where y =3<br> ___<br> y
    11·1 answer
  • 8 times 213,546 and divide by 9
    5·2 answers
  • 400:500 in simplest form
    11·1 answer
  • A chef makes 3 containers of soup that fills a total of 120 soup bowls. Each container of soup coasts $30 to make. What is the c
    11·1 answer
  • Find the unit rate. A 6oz jar of jalapeños cost $2.34
    13·2 answers
  • The age of sara's father is thrice hers the age of sara's brother is 4 years more than her find an expression in terms of y for
    8·2 answers
  • (0, 15)<br> (15, 0)<br> (4.8)<br> (10.0)<br> Which ones are solutions
    11·1 answer
  • How do I troll my teacher just found out their side job is a P05N actor
    12·2 answers
  • 1. Solve 4x + 5 &gt; 5x – 2 for x.
    10·2 answers
  • Help (this for a friend)<br> a 62.1<br> b 117.4<br> c 122.1<br> d 164.5
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!