1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
deff fn [24]
3 years ago
14

If ST bisects RSV, m RST =5x-3 and m VST=2x+15 then choose an equation that could be used to solve for x

Mathematics
1 answer:
Doss [256]3 years ago
6 0

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

\because ST \: bisects\: \angle RSV\\\therefore m\angle RST = m\angle VST\\(by\: \angle \: bisector \: property) \\\therefore 5x - 3 = 2x + 15\\\therefore 5x - 2x = 15 +3\\\purple{\bold {\therefore 3x = 18}} \\\therefore x =\frac{18}{3}\\\huge \orange {\boxed {\therefore x = 6}}

You might be interested in
Joe is a waiter at a local pizza parlor. he usually gets a tip from the tables he waits on. the bill for one table comes to $34
MAXImum [283]
T=34xP

T= tip for him
P= percent he charges for tip
6 0
3 years ago
I spent 15 percent of my money on food last week. If I had $56 how much money was spent on food
liq [111]
15% of 56 is
0.15 * 56 is 8.4
You spent 8.4 dollars on food

Hope this helps :)

6 0
3 years ago
A rectangular park is 5/6 miles wide and 1. 5/6 miles long what is the area of the park enter your anwer as a mixed number in si
valina [46]

Answer: 1 19/36

multiply 5/6 by 1 5/6

6 0
3 years ago
Solve for x. (16x + 23)°
erma4kov [3.2K]
16x +23
-16 -16
X = 7....................
6 0
3 years ago
The radius of a circle is 9 yards. What is the circle's area?
max2010maxim [7]

Answer:

area of the circle is 254.47yd^2

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A fitness center charges $3 per visit plus a monthly fee of $30. How much would it cost in one month if Ella has 18 visits?
    7·2 answers
  • What is the unit rate of 6 2/5 revolutions in 2 2/3 seconds
    10·2 answers
  • I don't understand how to solve this please help and if you can please show work, thank you
    12·1 answer
  • Please asap help im desperate.......................
    5·1 answer
  • Christina goes to market with $50. She buys one papaya for $20 and spends the rest of the money on bananas. Each banana costs $6
    15·1 answer
  • Please help I have no idea how to do this!!!
    7·1 answer
  • 8 cubed in standard form and exponential form
    14·1 answer
  • 65 % of 60 is what number?
    13·2 answers
  • Michelle has $8 and wants to buy a combination of dog food to feed at least two dogs at the animal shelter. A serving of dry foo
    15·1 answer
  • Which inequality describes the graph
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!