1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
3 years ago
5

Tyler baked 702 cookies he sold them boxes of 18 after selling all of the boxes of cookies for the same amount each he earned 13

6.50wat was the cost of one box of cookies
Mathematics
2 answers:
Sindrei [870]3 years ago
8 0
Each box would be sold for $3.50 because 702 divided by 18 is 39, so he would have 39 boxes. $136.50 divided by 39 is $3.50.
lidiya [134]3 years ago
3 0

Answer:

702÷18=39 136.50÷ 39 boxes is $3.50 per box

You might be interested in
This is a CALCULUS question, "Derivatives As A function"
irina1246 [14]

Derivative Functions

The derivative function gives the derivative of a function at each point in the domain of the original function for which the derivative is defined. We can formally define a derivative function as follows.

Definition:

let f be a function. The derivative function, denoted by f', is the function whose domain consists of those values of  x  such that the following limit exists:

f'(x)= \lim_\\ \ \\ \frac{f(x+h)-f(x)}{h} {h \to 0}

4 0
2 years ago
Which of these four sets of side lengths will form a right triangle? Set 1 4 cm, 5 cm, 6 cm Set 2 8 in., 12 in., 20 in. Set 3 10
Alenkasestr [34]

Answer:  The correct option is (D) SET 4.

Step-by-step explanation:  We are to select the correct set of side lengths that will form a right-angled triangle.

To form a right-angled triangle, we must have the following relation:

<em>Perpendicular² + Base² = Hypotenuse².</em>

<em>Hypotenuse is the length of the largest side; perpendicular and base are the two legs of the triangle.</em>

SET 1 :  14 cm, 5 cm, 6 cm.  

We have

5^2+6^2=25+36=61,\\\\14^2=196.

Therefore,

<em>Perpendicular² + Base² ≠ Hypotenuse².</em>

So, this set will not form a right-angled triangle.

SET 2 :  8 in., 12 in., 20 in.  

We have

8^2+12^2=64+144=208,\\\\20^2=400.

Therefore,

<em>Perpendicular² + Base² ≠ Hypotenuse².</em>

So, this set will not form a right-angled triangle.

SET 3 :  10 mm, 20 mm, 30 mm.  

We have

10^2+20^2=100+400=500,\\\\30^2=900.

Therefore,

<em>Perpendicular² + Base² ≠ Hypotenuse².</em>

So, this set will not form a right-angled triangle.

SET 4 :  12 ft, 16 ft, 20 ft.  

We have

12^2+16^2=144+256=400,\\\\20^2=400.

Therefore,

<em>Perpendicular² + Base² = Hypotenuse².</em>

So, this set will form a right-angled triangle.

Thus, the SET 4 will form a right-angles triangle.

Option (D) is correct.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to both sides of this inequality 5x−4≥12 OR 12x+5≤−4
iogann1982 [59]
Kdakdaksdkaskdkaskdaksdkaskdkaskdaksdkas
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Q: The data set, {85, 70, 91, 73}, represents Connie's test scores for the first four tests of the semester. Connie scored an 75
alexira [117]

Answer:

A. decrease

Step-by-step explanation:

The mean average number without the fifth test is 79.75 so her score went down. Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer #’s 6-10
mr_godi [17]

Answer:

6-10 equals -3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the equation for y <br><br> 5 ( y + 1 ) = 30 <br><br> y = ??
    9·2 answers
  • Which of the following is the correct way to write seventy million as a numeral?
    13·1 answer
  • A bakery uses 3/4 cups of oats to make a 2 4/7 pounds of oatmeal cookies.how many cups of oats are required per pound of cookies
    14·1 answer
  • Consider the statemen P. P.X=5 which of the following is an equivalent statement
    9·1 answer
  • From a thin piece of cardboard 30 in. by 30 in., square corners are cut out so that the sides can be folded up to make a box. Wh
    13·1 answer
  • 2/3 of the students in the cafeteria are 6th graders how many 6th graders are there if the cafeteria has 180 kids
    7·2 answers
  • QS and TV are parallel lines.
    9·1 answer
  • If the cost of plastering 4 walls of a room at Rs 45 per sq. m is Rs 8100, find the area of the 4 walls of the room​
    9·1 answer
  • 2 2x+3 −9.2 x +1=0<br>please help​
    12·1 answer
  • 000 000
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!