1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
3 years ago
5

Tyler baked 702 cookies he sold them boxes of 18 after selling all of the boxes of cookies for the same amount each he earned 13

6.50wat was the cost of one box of cookies
Mathematics
2 answers:
Sindrei [870]3 years ago
8 0
Each box would be sold for $3.50 because 702 divided by 18 is 39, so he would have 39 boxes. $136.50 divided by 39 is $3.50.
lidiya [134]3 years ago
3 0

Answer:

702÷18=39 136.50÷ 39 boxes is $3.50 per box

You might be interested in
What is 5(6p+8)=30p+7+7
Soloha48 [4]

Answer:

There are no solutions.

Step-by-step explanation:

add the like terms

then the distribute the 5 and 8

subtract from both sides

then you will see the answer is no solutions

4 0
2 years ago
The length of rectangle is 5 cm greater than its width. The perimeter is 106cm. Find the dimensions of the rectangle.
antiseptic1488 [7]

Width-24 Length-29

Two sides of the rectangle are 5 cm bigger than the other two. So you would add the two 5 cm together (10cm). If you take the 10 cm off you (106-10) you will get a square. Then all you have to do is divide 96 by 4 (24), and add back on the two 5cm from the beginning to the length (29).

4 0
2 years ago
What time is 5 3/4 hours after 11:32 pm?
elixir [45]

11:32 pm + 5 hours= 4:32pm

4:32 pm + 45 minutes = 5:17 pm

3/4 hour = 45 min


6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Work out total surface area of pyramid
Agata [3.3K]
You would need to know the dimensions of the pyramid and wether it was triangle or square bottomed
7 0
3 years ago
4.5, 3.25, 3.75, 3.25, 4.25, 3.5, 3.75, 4.25, 4.5, 2.5 <br><br> Whats the mean?
Alchen [17]

\frac{4.5 + 3.25 + 3.75 + 3.25 + 4.25 + 3.50 + 3.75 + 4.25 + 4.50 + 2.50}{10}  = 3.75
So; the answer is: 3.75
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Vasko was renting a high performance bike. Bike A is $25 per month and requires a down payment of $500. Bike B is $50 per month
    12·1 answer
  • What's the answer to this problem? 13-2(4m+8)+3m
    14·2 answers
  • I am thinking of a number that has a four in the hundreds place and a two and the one's place. When you round it to the nearest
    6·1 answer
  • PLEASE HELP MEEEEEEEE<br>Determine the internal and external angles of the triangle below​
    7·1 answer
  • Please help Me I gotta finish and no lying please. (NO LINKS)
    8·1 answer
  • Help a girl out?<br>what is the solution to -3/4 x + 2&lt;7?​
    15·2 answers
  • Stephanie grew a total of 70 pounds of tomatoes to sell. She plans to sell the tomatoes for $3.50 per pound. The equation below
    8·1 answer
  • A bakery sells 6350 muffins in 2010. The bakery sells 8310 muffins in 2015. Write a linear model that represents the number y of
    12·1 answer
  • If x = 2 and y =3. evaluate 3x - 4y
    8·1 answer
  • Liz decides to save money to buy an electric car. She invests $500 every 6 months at
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!