1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bonufazy [111]
3 years ago
10

Solve for x 1.8x +12=48

Mathematics
2 answers:
arlik [135]3 years ago
7 0

Answer:

  1. Get x on the left side of the equation: First, subtract 12 from 48. So, 1.8x = 36.
  2. Then, divide 1.8 by 36 to get x alone. So, x = 20.
  3. the final answer is x = 20.

Brut [27]3 years ago
4 0

Answer:

x=20

Step-by-step explanation:

1.8x+12=48

1.8x+12-12=48-12

1.8x/1.8=36/1.8

x=20

You might be interested in
Audrey is practicing basketball. She makes a basket from the free throw line 8 out of 25 shots. which decimal shows the fraction
dem82 [27]
B.  If you divide 8 into 25, you come up with 3.125.  
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
find the distance between point A(-3,5) and point B(4,-6) in the coordinate plane. 1- What is the distance formula? 2- plug in t
IrinaK [193]
<span>1- What is the distance formula?
distance = </span>√(x2-x1)² + (y2-y1)²<span>

2- plug in the correct values from the problem, write the diatance formula with substituted values
</span>distance = √(4-(-3))² + (-6-5)²
<span>
3- simplify the expression, what is the distance between the two points?
distance = </span>√170 = 13.04
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you know that the sum of 7-1g and 7-2 is rational?
user100 [1]

The sum of 7-1 and 7-2 will be a rational number because sum of rational numbers is a rational numbers.

A rational number is a number which can be written in p/q form where q≠0.

We know that when two rational numbers is added then the sum is also a rational number. And when two rational numbers are subtracted then the difference is also a rational number.

So in the given question, lets study the term differently that is,

i) 7 - 1 is a rational number because their difference is equal to 6 and it can be written in p/q form which is 6/1.

ii) 7 – 2 is also a rational number as their difference will be 5 which is a rational and can be written in p/q form which is 5/1.

So when these two rational numbers are added their sum will also be a rational number which is 11.

Learn more about rational numbers here : brainly.com/question/12088221

#SPJ9

5 0
2 years ago
-1/3/4 + 1/1/6 equals what in fractions
Gnesinka [82]

Step-by-step explanation:

Simplify fractions on fractions

\frac{1}{ \frac{3}{4} }

Multiply by the inverse of denominator

\frac{4}{3}

Simplify fractions on fractions

\frac{1}{ \frac{1}{6} }

Multiply by the inverse of denominator

6

Add both sides

-  \frac{4}{3}  + 6

8 0
3 years ago
Please help me! I really need help!
kotegsom [21]

the first one is 8.5m2 + 2.2n ,, then the other person had the rest right . and number 3 could be 3x+1/3 ,, but it could also have different answers.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose that the weight of seedless watermelons is normally distributed with mean 6.1 kg. and standard deviation 1.9 kg. Let X b
    9·1 answer
  • 12. I don’t know how to do it
    12·1 answer
  • Repeated-measures experiments measure the same set of research participants two or more times, while matched-subjects experiment
    15·1 answer
  • Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?
    15·2 answers
  • At aa car dealership, for every 4 silver cars that are sold, 6 red cards are also sold. If 90 cars. Total are sold in a month, h
    7·1 answer
  • a phrase is shown. seven times the sum of a number ,n, and four . which expression represents the phrase ?
    12·1 answer
  • Question 1 for math, thanks if you help
    6·1 answer
  • The planting medium Mrs. Jaz uses to start his seeds in the early spring is hydrophobic. What does that word mean, and why would
    15·1 answer
  • A contractor bought 12.6 ft? of sheet metal. He has used 2.1 ft? so far and has $210 worth of sheet metal remaining. The equatio
    15·1 answer
  • Issaiah Jones Unit Rate, Reasoning Down Dec 06, 7:36:45 PM Watch help video HII Julian earned $437.00 at his job when he worked
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!