1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastovalidia [21]
3 years ago
6

rion Iron Corp. tracks the number of units purchased and sold throughout each year but applies its inventory costing method at t

he end of the year, as if it uses a periodic inventory system. Assume its accounting records provided the following information at the end of the annual accounting period, December 31. Transactions Units Unit Cost a. Inventory, Beginning 300 $ 14 For the year: b. Purchase, April 11 950 12 c. Purchase, June 1 850 15 d. Sale, May 1 (sold for $42 per unit) 300 e. Sale, July 3 (sold for $42 per unit) 630 f. Operating expenses (excluding income tax expense), $18,200 Required: 1. Calculate the number and cost of goods available for sale. 2. Calculate the number of units in ending inventory. 3. Compute the cost of ending inventory and cost of goods sold under (a) FIFO, (b) LIFO, and (c) weighted average cost. 4. Prepare an income statement that shows under the FIFO method, LIFO method and weighted average method. 6. Which inventory costing method minimizes income taxes
Business
1 answer:
Akimi4 [234]3 years ago
6 0

Answer:

1. 2,100 units and $28,350

2. 1,170 units

3.

                                   Cost of ending inventory     Cost of goods sold

a. FIFO                                      $16,590                                 $11,760

b. LIFO                                      $15,300                                 $13,050

c. Weighted Average              $12,093                                 $12,492

4.

<u>Income Statement for the year ended December 3</u>1

                                                    FIFO                LIFO         Weighted Average

Sales ($12,600 + $ 26,460)     $39,060          $39,060              $39,060

Cost of Goods Sold                  ($11,760)          ($13,050)             ( $12,492)

Gross Profit                               $27,300           $26,010               $26,568

Less Expenses                         ($18,200)         ($18,200)             ($18,200)

Net Income / (Loss)                     $9,100             $7,810                 $8,368

5. No Data

6. LIFO

Explanation:

Periodic Method means that inventory valuation is done after a specific period. In this case valuation is being done at year end.

<u>Calculation of the number and cost of goods available for sale</u>

                                                   Units                      Total Costs

Beginning Inventory                   300                            $4,200

Add Purchases :

April 11                                          950                           $11,400

June 1                                           850                           $12,750

Available for Sale                      2,100                          $28,350

Ending Inventory units = Units Available for Sale  - Units Sold

                                     =  2,100 units - 300 units -  630 units

                                     =  1,170 units

<u>a. FIFO</u>

FIFO stands for First In First Out.

i. Cost of ending inventory

320 units × $12 =  $3,840

850 units × $15 = $12,750

Total                  = $16,590

ii. Cost of goods sold

300 units × $14 = $4,200

630 units × $12 = $7,560

Total                  = $11,760

<u>b. LIFO</u>

LIFO stands for Last In Last Out

i. Cost of ending inventory

300 units × $14 =  $4,200

650 units × $12 =  $7,800

220 units × $15 =  $3,300

Total                  = $15,300

ii. Cost of goods sold

300 units × $12 = $3,600

630 units × $15 = $9,450

Total                  = $13,050

<u>c. weighted average cost</u>

This method recalculates the unit costs after every purchase. Sales are valued at the latest unit costs calculated.

1st calculation : April 11

Unit Cost = Total Cost ÷ Total Number of Units

                = ((950 units × $12) + (300 units × $14)) ÷ (1,250)

                = $12.45

Sale = 300 × $12.45

       = $3,735

2nd Calculation : June 1

Unit Cost = Total Cost ÷ Total Number of Units

                = ((650 units × $12.45) + (850 units × $15)) ÷ (1,500)

                = $13.90

Sale = 630 × $13.90

       = $8,757

ii. Cost of goods sold

Total Cost of Goods Sold = $3,735 + $8,757

                                          = $12,492

i. Cost of ending inventory

Ending Inventory = 870 × $13.90

                            = $12,093

You might be interested in
According to the Securities Act of 1933, an individual who participates in the original distribution of securities by selling su
mamaluj [8]

Answer:

D. underwriter

Explanation:

Based on the information provided within the question it can be said that the individual being described in the question is called an underwriter. Like mentioned in the question this is an individual who guarantees sale of securities and accept the financial risk of liability arising from the guarantee on behalf of the issuer of the securities in question.

3 0
3 years ago
Mason corporation purchased a piece of land 5 years ago when the price of land was low. it plans to develop the land into a new
Rom4ik [11]
On their classified balance sheet, Mason Corporation would classify this land as <span>a long-term investment.

Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
</span>
7 0
3 years ago
Identity theft is important to be aware of because
Dennis_Churaev [7]

1 it could lead you to legal trouble

2 it could lead to bad credit

3 it could effect you being able to get a credit card to help get your credit back up

5 0
3 years ago
What are the five C's of the marketing mix?
klemol [59]

Answer:

Company, Customers, Competitors, Collaborators, and Climate.

Explanation:

I belive that this is what you would like but if its not, just leave a comment and I'll try to help out.

If this is right, please leave a thank you or a Brainliest to help me out

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mary, a sales representative for a small cleaning business, asks current customers for names of friends, customers and other bus
Fofino [41]

Answer:

Mary is relying on <u>referral marketing</u> to identify potential customers.

Explanation:

Referral marketing is a method of spontaneously promoting a businesses products and services to new customers by word of mouth. This can happen through a variety of channels such as email, mobile, and social media.

Referral programs are formal programs that exists in some organizations instituted by employers to encourage employees to refer candidates for jobs at the company.

Referral programs benefit both the employer and the current employees. In some cases, a bonus can be earned if a referred candidate is hired.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • John Den Bear Company had a $150,000 beginning balance in Accounts Receivable and a $6,000 credit balance in the Allowance for D
    6·2 answers
  • A computer thesaurus Group of answer choices catches
    8·1 answer
  • Turnbull Co. is considering a project that requires an initial investment of $1,708,000. The firm will raise the $1,708,000 in c
    9·1 answer
  • In the discussion of German and Japanese postwar growth, the text describes what happens when part of the capital stock is destr
    8·1 answer
  • Alpha Mining Company recognizes $2 of depletion for each ton of ore mined. During 2016, 850,000 tons of ore were mined and 725,0
    6·1 answer
  • The charter of Vista West Corporation specifies that it is authorized to issue 214,000 shares of common stock. Since the company
    12·1 answer
  • What are value drivers? a set of factors (analogous to cost drivers) that are particularly effective in having a strong differen
    12·1 answer
  • Assume that the standard cost to make one finished unit includes 2 hour of direct labor at $8 per hour. During April, 22,000 dir
    14·1 answer
  • The elasticity of supply is defined as the ________ change in quantity supplied divided by the _______ change in price.
    8·1 answer
  • Samantha believes in interference theory. What does she MOST likely believe? A. Past information can get in the way of learning
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!