9xh = total cost of the hat
9 per hat - 4 = $5 each scarf
h = hat
s = scarf
(9xh) + (5x s)
(9x7) + (5x9) = 108
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
1. 
2. 
3. 
Step-by-step explanation:
<h3> The complete exercise is: "Brown rice costs $2 per pound, and beans cost $1.60 per pound. Lin has $10 to spend on these items to make a large meal of beans and rice for a potluck dinner. Let b be the number of pounds of beans Lin buys and r be the number of pounds of rice she buys when she spends all her money on this meal.</h3><h3>1. Write an equation relating the two variables.</h3><h3>2. Rearrange the equation so "b" is the independent variable.</h3><h3>3. Rearrange the equation so "r" is the independent variable."</h3><h3 />
1. According to the information exercise given in the exercise, the cost per pounds of brown rice is $2. Since "r" represents the number of pounds of rice Lin buys, the total cost of the brown rice she buys can be represented with this expression:

The beans cost $1.60 per pound. Since "b" represents the number of pounds of beans Lin buys, the total cost of beans she buys can be represented as:

Knowing that she spends $10, you can write the following equation:

2. In order to rearrange the equation so "b" is the independent variable, you need to solve for "r":

3. To rearrange the equation so "r" is the independent variable, you must solve for "b". You get:

Answer:
missing angle 32 ...........