1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yan [13]
3 years ago
5

Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest

cent
Mathematics
1 answer:
Elena-2011 [213]3 years ago
5 0

Answer: $4.9 each towel

Step-by-step explanation:

You divide 19.6 by 4

You might be interested in
How much 75 octane gas and 90 octane gas should be blended to make 15 gallons of 88 octane gas
Lisa [10]
75x + 90(15-x)=88(15)

75x+1350-90x = 1320

-15x + 1350 = 1320

-15x= -30

x=2

the amount of 75 octane is 2 gallons
the amount of 90 octane is 13 gallons

Hope this helps.
3 0
3 years ago
Need Helpppp as soon as possible
vazorg [7]

Answer:

its a 30% increase

Step-by-step explanation:

If 250 is 100% then you need an increase by 75 to get to 325

250*.3 = 75

75 is 30% of 250

250 + 30% (75) = 325

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which situation shows a constant rate of change
damaskus [11]

Answer: the amount a person pays for gas compared with the number of gallons purchased

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
You take a trip by air that involves three independent flights. if there is an 76% chance each specific leg of the trip is on ti
bekas [8.4K]
I think around 44% chance that all three flights would arrive on time, but i'm not that sure.
3 0
3 years ago
Found out the answer please I can't do this​
xxTIMURxx [149]

Answer:

530.929158457

Step-by-step explanation:

13x13= 169 x pi= 530.929158457

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A Chueca has 20 plates if theres 30 people how much does she need more
    12·1 answer
  • A clothing store buys shorts from the manufacturer .The store then marks up the price by 6%. Write an expression as a sum to rep
    15·1 answer
  • a culture of bacteria started with 6000 after 8 hours is grew to 8262, estimate the number of bacteria present after 24 hours
    13·2 answers
  • scott has a travel book on each of four Hawaiian: Maui, Kauai, Hawaii, and Oahu. In how many different ways can these four books
    7·2 answers
  • Plz answer 17 16 and 18 show work
    9·1 answer
  • The decimal equivalent of 9/4 is a repeating decimal true or
    6·1 answer
  • Jake has piece of yarn that is 4 feet long. Blair has a piece of yarn that is 4 inches long. Who has the longer piece of yarn?
    7·2 answers
  • Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.
    15·2 answers
  • Solve 2,401 = 76 – 2x.
    11·2 answers
  • 3 part question. If answer all(brainilest will be given.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!