1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anton [14]
3 years ago
6

The value of 3 in 3,456 is what times the value of 3 in 546,300

Mathematics
2 answers:
S_A_V [24]3 years ago
4 0
The value of 3 in 3,456 is 3000 and the value of the 3 in 546,300 is 300 so you would multiply 3000*300 if I am correct.
I hope this could help.
<span />
Fantom [35]3 years ago
4 0

Answer: The value of 3 in 3,456 is 10 times the value of 3 in 546,300.

Step-by-step explanation:

The place value of 3 in 3,456 is 3 thousand  or 3,000.

The place value of 3 in 546,300 is 3 hundred or 300.

To find that the number of times the value of 300 is 3000, we divide the bigger value by the smaller value, we get

\dfrac{3000}{300}=10

Therefore, 3,000 is 10 times 300.

i.e. The value of 3 in 3,456 is 10 times the value of 3 in 546,300.

You might be interested in
PLEASE HELP WITH MY MATH
poizon [28]

1. 10 ft

2. 15 ft

3. 36 meters

4. 4 ft

Hope this helps!

4 0
3 years ago
10-2x -x for x&lt;1 f(x) 3 + 4e^x-1 for x&gt; 1 f(x) be the function defined above. Is f continuous at x=1? Why or why not? Find
8090 [49]

it can not be a function because functions only have ONE input to each output

5 0
3 years ago
A car dealership sold 850 cars last year. This year the dealership sold 715 cars. What is the percent decrease, to the nearest p
Bumek [7]
The answer is 16%

Hope this helps :)
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
4.3 x10^4 + 2.5 x10^6
Andru [333]

Answer:

2543000

Step-by-step explanation:

Just solve it in order, or go to google

4 0
3 years ago
Alex paid $4.40 for 2.5 pounds of walnuts . What is the cost of one pound of walnut
igomit [66]

Answer:

Therefore, the price would be 1.76 per pound of the walnut.

Step-by-step explanation:

To calculate the price per pound of the walnut, we just have to divide that price that Ava paid for the given amount of walnuts. We calculate as follows:

Price per pound = 4.40 / 2.50 pounds of walnuts

Price per found = 1.76 / pound of walnut


Hope this helps!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Susie ran a race. She ran 555 miles an hour, and the race took her ttt hours to complete. How long was the race? Write your answ
    10·1 answer
  • there was a red brick and pink bricks and green bricks and a yellow square . what is the odd one in world form
    15·1 answer
  • (Lots of points!) (Dumb answers will be reported!)
    12·2 answers
  • Ten times an integer is added to seven times it’s square. If the result is 152, what was the original number?
    13·1 answer
  • You start school at 9:00 am, your doing work, an hour and 7 minutes has passed, what time is it now? What time does the meeting
    15·1 answer
  • What's the value of x and y when 4x+y=210 and 3x+2y=195?
    9·2 answers
  • HELP DUE IN 30 MINS!
    7·2 answers
  • Which statement is true?
    12·2 answers
  • Two buses leave towns 840 miles apart at the same time and travel toward each other. One bus travels 20 mi/h slower than the oth
    6·1 answer
  • If 7 men can do a certain job in 12 days, how long would it take 6 mens to do the same job?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!