(12 - 2) * 180 = 1,800/12 = 150
(8 - 2) * 180 = 1,080/8 = 135
B. 8 sides
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)
Answer:
a) It cannot be concluded at the 99% confidence level that there is actually a difference between the true mean comfortable room temperatures for the two groups.
Step-by-step explanation:
<span>lim (x → π/2) (sinx)^(tanx)
= lim (x → π/2) e^[(tanx) ln (sinx)]
= e^ [lim (x → π/2) (tanx) ln (sinx)] ... (1)
lim (x → π/2) (tanx) ln (sinx)
= lim (x → π/2) [ln(sinx) / cotx]
Using L'Hospital'stheorem,
= lim (x → π/2) [- cotx / cosec^2 x]
= 0
Plugging in ( 1 ),
required limit = e^0 = 1
=>Answer is 1.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly.
</span>
Answer: 20
Step-by-step explanation: 3 feet in 1 yard, there are 6 yards.
6 x 3 = 18 feet plus the 2 extra = 20 feet