Answer:
Shopper spend $3 on Apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges
Step-by-step explanation:
Cost of one pound of Apple = $2x
Cost of one pound of Grapes = $(6x-5)
Cost of one pound of Oranges = $(x+2)
A shopper purchases one pound each of apples, grapes, and oranges and spends $10.50.
It can be written as: 
We need to find how much the shopper spend on each fruit.
First we need to find value of x by solving equation

Solving:

The value of x is: x=1.5
Now finding cost of one pound each fruit by putting x=1.5
Cost of one pound of Apple = $2x = 2(1.5) = $3
Cost of one pound of Grapes = $(6x-5) = (6(1.5)-5)= $4
Cost of one pound of Oranges = $(x+2)=(1.5+2)=$3.5
So,
Cost of one pound of Apple = $3
Cost of one pound of Grapes = $4
Cost of one pound of Oranges = $3.5
So, shopper spend $3 on apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges
Hello,
x^3-12x²-2x+24=x²(x-12)-2(x-12)=(x-12)(x²-2)
=(x-12)(x-√2)(x+√2)
Answer:
Choice 3 is your answer
Step-by-step explanation:
The format of the function when you move it side to side or up and down is
f(x) = (x - h) + k,
where h is the side to side movement and k is up or down. The k is easy, since it will be positive if we move the function up and negative if we move the function down from its original position.
The h is a little more difficult, but just remember the standard form of the side to side movement is always (x - h). If our function has moved 3 units to the left, we fit that movement into our standard form as (x - (-3)), which of course is the same as (x + 3). Our function has moved up 5 units, so the final translation is
g(x) = f(x + 3) + 5, choice 3 from the top.
√(4) is equal to 4 raised to the (1/2). 1/2 as an exponent is between 0 and 1 and it means to take the square root.
So, 4^(1/2) = 2 (or -2)
Answer:
the last one, d
Step-by-step explanation:
simplify it and you get x+3, y+1 which is the translation on the graph.