1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
4 years ago
14

There is a seven 1/2% sales tax added to the party bill. Mrs. Gutierrez also wants to add an 18% tip for the servers. This will

be figured before tax is added. What will be the total cost of the party?
Mathematics
1 answer:
Allushta [10]4 years ago
5 0
<span>1.255 times the party bill. x = party bill s = sales tax t = tip C = total cost = the bill, plus the sales tax, and the tip C = x + s + t We know that both the sales tax and the tip are percentages based on the party bill. The sales tax is equal to 7.5% of the party bill. The tip is equal to 18% of the party bill. so, s = (0.075)*x and, t = (0.18)*x Then we replace the s and the t in our equation, C = x + 0.075x + 0.18x Then, we add the elements together. C = (1+0.075+0.18)x C = 1.255x</span>
You might be interested in
Approximately how many hours would someone who earns $7.51 per hour have to work to earn $202.85? 27 30 35 37
DerKrebs [107]
1 hr = 7.51


202.85/7.51= 27.01 hours
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Slope-intercept form of y + 3 = 4(x – 5).
Nataly [62]

Answer:

y =  − 4 x + 23

Hope this helps

8 0
3 years ago
100 points<br> 10000000000000
Daniel [21]

Answer:

I’m like so broke

Step-by-step explanation:

B o w

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1 pts
lubasha [3.4K]

Answer: I believe the answer to your question is 4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The distance between Logan airport and Framingham a car can cover in 20 min. Logan Express bus can cover this distance in 30 min
Ronch [10]
That's a pretty confusing one. I think it's 10 minutes.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you graph y=4x+5
    11·1 answer
  • Mitchell went into the candy store to buy some bubble gum. The gum costs $1.52 and has 8 pieces. What is the unit rate for a pie
    12·2 answers
  • ASAP PLEASE A box contains 6 red, 3 white, 2 green, and 1 black (in total 12) identical balls. What is the least number of balls
    6·1 answer
  • Simplify. <br><br> (-4)2 · 2 + 3 - 5 · 3
    7·1 answer
  • If 20.0 mL of Ca(OH)2 with an unknown concentration is neutralized by 37.5 mL of 0.124 M HCl, what is the concentration of the C
    6·1 answer
  • Pleas help ASAP please please . Thank you so much
    7·2 answers
  • James goes out to eat with Janet, and their meal costs $68. There is a sales tax of 7% and Janet wants to leave a 20% tip. How m
    9·1 answer
  • PartA: Explain why x=6makes 4x-5&lt; 19.
    8·1 answer
  • The sum of two-fifths of a number and<br> three-tenths of the number.
    15·2 answers
  • Help....<br>delta math questions...
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!