1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Temka [501]
3 years ago
15

the equation 1×10 =10 represents the first way that Nancy can arrange the posters .writ three more equation to represent all of

the ways that Nancy can arrange the posters. factor pairs
Mathematics
1 answer:
Katarina [22]3 years ago
6 0
5*2=10
9+1=10
8+2=10
Those are three equations you could use.

You might be interested in
Wendy says that soccer balls cost 2 1/2 times as much as baseball cost. do you agree? explain?​
max2010maxim [7]
It depends on the quality of the balls. It also depends on where you are buying them. Do you have any more details?
7 0
3 years ago
Solve each system by substitution<br><br> 2x - 3y = -1<br> X + 4y = -6
lord [1]

Answer:

(- 2, - 1 )

Step-by-step explanation:

Given the 2 equations

2x - 3y = - 1 → (1)

x + 4y = - 6 → (2)

Rearrange (2) expressing x in terms of y by subtracting 4y from both sides

x = - 6 - 4y → (3)

Substitute x = - 6 - 4y into (1)

2(- 6 - 4y) - 3y = - 1 ← distribute and simplify left side

- 12 - 8y - 3y = - 1

- 12 - 11y = - 1 ( add 12 to both sides )

- 11y = 11 ( divide both sides by - 11 )

y = - 1

Substitute y = - 1 into (3) for corresponding value of x

x = - 6 - 4(- 1) = - 6 + 4 = - 2

Solution is (- 2, - 1 )

3 0
3 years ago
If g(x) = x^2 - 4 find g (5) A. 6 B. 14 C. 21 D. 29​
Marrrta [24]
C.21

5^2-4=21


Explanation
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the correct math operation to determine the unit price (price per ounce) for the 2-liter bottle priced at $1.39. (67.6 ounce
dsp73

Well to find this answer, you want to divide $1.39 by 67.6. When you do this you get 0.0205. This is roughly 2 cents per ounce.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will mark brainliest
Artist 52 [7]

Answer:

2 1/2   (2.5)

Step-by-step explanation:

Multiply all the numbers then divide by 1/2

6 0
2 years ago
Other questions:
  • HIJK is a parallelogram because the midpoint of both diagonals is ____, which means the diagonals bisect each other. What goes i
    9·2 answers
  • Help me with 32 please!!!!!!
    10·1 answer
  • HELP!!! PLEASE I WOULD APPRECIATE IT SO MUCH!!
    12·1 answer
  • E. SAS<br> f. SSS<br> g. HL<br> h.AA
    10·1 answer
  • Select all the correct answers.
    13·2 answers
  • Can someone help me with this math problem?
    13·1 answer
  • What is the area of the triangle?<br>18 cm x 24cm x 30cm​
    7·1 answer
  • Change each fraction or mixed number to a percent. a. 2/5 b. 7/20 c. 1 11/16 d. 14 1/4
    5·2 answers
  • Idk what to do here?
    14·2 answers
  • What is a polynomial​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!